Liverpool, Barcelona, Inter sau Atletico, învingătoare in Liga Campionilor

FC Liverpool a câștigat cu 3-2 primul derby al Ligii Campionilor, împotriva lui Paris Saint Germain.

Sturridge a deschis scorul în minutul 30 și după numai 6 minute Wijnaldum a scos un penalty transformat de Milner. Francezii au reacționat repede și Meunier a redus diferența în minutul 40. Repriza secundă nu a mai fost atât de animată. PSG nu s-a năpustit în atac. A așteptat ca Liverpool să fie împinsă de fani în ofensivă și tactica a dat roade spre final, în minutul 83, când Mbappe a egalat după o pasă greșită a lui Salah interceptată de Neymar. Firmino a dat însă lovitura cu o acțiune personală în minutele de prelungire.

În celălalt meci din grupă, Napoli nu a reușit să câștige la Belgrad, 0-0 cu Steaua Roșie, debutantă în competiție, cu 55000 de suporteri sârbi care au făcut o atmosferă pe măsură în tribunele Maracanei.

Messi a început noua ediție cu un hattrick, în victoria Barcelonei, 4-0 cu PSV Eindhoven. Starul argentinian îl devansează la acest capitol pe Cristiano Ronaldo, care are 7 meciuri de Liga Campionilor în care a marcat câte 3 goluri. În cealaltă partidă din grupa Barcelonei, Inter Milano a învins-o cu 2-1 pe Tottenham după ce englezii au deschis scorul și au condus până în minutul 86. Icardi a egalat cu un vole fabulos de la marginea careului iar Vecino a marcat golul victoriei în prelungiri.

Atletico Madrid a câștigat un alt meci interesant, tot 2-1, în deplasare la AS Monaco, care deasemenea a deschis scorul. Costa și Gimenez au răsturnat rezultatul până la pauză. Între timp, Borussia Dortmund s-a impus târziu pe terenul lui FC Brugges, 1-0, marcator Pulisic în minutul 85.

În fine, în grupa D, Galatasaray a trecut cu 3-0 de Lokomotiv Moscova iar Schalke 04 și FC Porto au remizat, 1-1. De menționat că portarul portughezilor, Iker Casillas a început al 20-lea sezon consecutiv în Liga Campionilor și a stabilit un nou record, devansându-l pe fostul jucător al lui Manchester United, Ryan Giggs. Casillas a debutat cu Real Madrid la 17 ani iar acum are 37.

Diseară vor fi celelalte 8 meciuri ale primei etape. Benfica – Bayern , Manchester City – Lyon, Valencia – Juventus și Real Madrid – AS Roma sunt cele mai interesante, și toate acestea vor începe la ora 22. De la 19:55 sunt programate Sahtior – Hoffenheim și Ajax – AEK Atena.