Confidenţialitate


Arad: sute de apartamente din Lipova au rămas fără apă curentă din cauza datoriilor acumulate la utilități. Localnic: „Iarna cărăm lemne, iar acum apă” | GALERIE FOTO


Arad: sute de apartamente din Lipova au rămas fără apă curentă din cauza datoriilor acumulate la utilități. Localnic: „Iarna cărăm lemne, iar acum apă” | GALERIE FOTO

Sursa foto: Ciprian Boițiu, Europa FM

260 de apartamente din cele peste 1.000 din orașul arădean Lipova au rămas fără apă curentă, deși cei mai mulți dintre locatari au plătit facturile la zi. Locuitorii din unele apartamente nu și-au mai achitat cheltuielile de luni bune și au acumulat, în total, datorii de aproximativ 50.000 de lei doar pentru apă și canalizare. Pentru că întreruperea alimentării nu se poate face doar pentru apartamentele cu probleme, Compania de Apă Arad a fost nevoită să oprească furnizarea apei în toate blocurile vizate.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Printre zonele afectate se află blocuri private, dar și toate cele 64 de apartamente ANL, unde oamenii cară apă cu bidoanele de la vecini.

„Da, sunt datoare, iar ei pun destul de mult. Oamenii nu își permit”, a spus o femeie.

Ciprian Boițiu, reporter: Unde mergeți după apă?

Bărbat: „Prin vecini, pe aici, cu cerșeală.”

Bărbat: „Iarna cărăm lemne, iar acum cărăm apă.”

Ciprian Boițiu, reporter: Ce faceți cu bidoanele astea?

Bărbat: „Încercăm să le umplem și revenim.”

Femeie: „Furt, da, foarte clar. Am fost la poliție, unde nu am rezolvat nimic, și vom merge mai departe la Parchet.”

Gheorghe Micola, administrator: „O parte de vină o am eu, în primul rând, și o parte o au și locatarii care sunt restanți”

Toate blocurile rămase fără apă au același administrator. Gheorghe Micola recunoaște că a folosit banii încasați pentru a acoperi anumite restanțe ale altor blocuri, cu speranța că face o faptă bună și îi ajută pe cei cu probleme, însă situația s-a blocat și s-a ajuns ca blocuri întregi să nu mai aibă apă.

„Normal, cum spun unii locatari, era ok să plătesc doar la scara aia și pe restul să-i las fără apă. Eu ce am făcut: am încercat să ajut pe toată lumea, să nu rămână fără apă. Altfel rămâneau de mult fără apă. O parte de vină o am eu, în primul rând, și o parte o au și locatarii care sunt restanți”, a explicat Gheorghe Micola, administrator.

Primăria Lipova, care administrează blocurile ANL, admite că încearcă să ia măsuri, inclusiv evacuarea rău-platnicilor cu datorii și la încălzire, însă spune că, în cazul contractelor de apă-canal, nu are atribuții directe.


Ultimele stiri
Fiscul intensifică controalele la bunurile de lux. Șeful ANAF: cei care nu pot justifica proveniența acestora riscă să…

Numărul căsătoriilor aproape s-a dublat în aprilie față de luna martie, potrivit datelor INS | AUDIO

Premieră în medicina modernă: primul vaccin proiectat cu ajutorul AI pentru combaterea viitoarelor pandemii | AUDIO

Cod galben de ploi torenţiale şi grindină în Bucureşti şi mai multe judeţe. Harta zonelor afectate | GALERIE…

MAE: România preia Preşedinţia Procesului de Cooperare în Europa de Sud-Est. Care sunt cele trei obiective ale mandatului

Transfăgărășanul ar putea fi redeschis circulației rutiere vineri dimineață | AUDIO

Maramureș: trei persoane reținute și alte patru sub control judiciar, într-un dosar privind obținerea ilegală de indemnizații de…

Africa de Sud: cel puțin 12 oameni au fost uciși și alți nouă au fost răniți în urma…

Papa Leon al XIV-lea va inaugura cel mai înalt turn al Sagrada Familia, la 100 de ani de…

Oceanele sunt supuse unei presiuni „grave și în creștere” din partea activităților umane. Principalele concluzii ale unui raport…