Liga Campionilor: Cu o “dublă”, Leo Messi a adus victoria pentru PSG în duelul contra RB Leipzig

Argentinianul Lionel Messi a adus victoria echipei Paris Saint-Germain în meciul cu RB Leipzig, scor 3-2, printr-o ”dublă” reuşită, marţi seara, în etapa a treia a grupelor Ligii Campionilor la fotbal.

Kylian Mbappe (‘9) a deschis scorul pentru vicecampioana Franţei, dar scorul la pauză a fost egal, după golul portughezului Andre Silva (’28), noteză Agerpres. RB Leipzig a preluat conducerea în repriza secundă, prin reuşita lui Nordi Mukiele (’57). Messi a restabilit egalitatea după o combinaţie cu Mbappe, în urma erorii lui Tyler Adams. Messi a marcat şi golul victoriei (’74), după un penalty scos de acelaşi Mbappe. Mbappe a ratat, la rândul său, un penalty (’90+4), şutând mult peste poartă.

Într-un derby al grupelor, Liverpool a întrecut-o pe Atletico Madrid cu 3-2, în deplasare. ”Cormoranii” au avut 2-0, prin golurile lui Salah şi Naby Keita, dar Griezmann a egalat printr-o ”dublă”. Francezul a fost eliminat în repriza secundă şi echipa antrenată de Jurgen Klopp a câştigat prin golul lui Salah din penalty (78).

AC Milan, cu Ciprian Tătăruşanu între buturi, a fost învinsă de FC Porto cu 1-0, unicul gol de pe Dragao fiind marcat de columbianul Luis Diaz (’65), cu un şut de senzaţie din marginea careului.

Ajax a întrecut-o la scor pe Borussia Dortmund, cu 4-0, ivorianul Sebastien Haller, golgheterul la zi al competiţiei, marcând un gol.

Inter Milano, la care portarul Ionuţ Radu a fost rezervă, a reuşit să câştige meciul cu ”buturuga mică” Sheriff Tiraspol, care venea după două victorii istorice cu Şahtior şi Real Madrid.

Real Madrid a surclasat-o pe Şahtior Doneţk, cu 5-0, în Ucraina, prin golurile reuşite de Vinicius Junior (două), Rodrygo şi Karim Benzema, la care s-a adăugat autogolul lui Serghei Krivţov.