Liga Campionilor a debutat cu 28 de goluri în prima seară

Faza grupelor Ligii Campionilor a început cu foarte multe goluri marcate în chiar prima etapă. În derby-ul serii, pe Camp Nou, FC Barcelona a învins-o cu 3-0 pe Juventus Torino, în faţă căreia nu marcase niciun gol în semifinalele ediţiei trecute. Lionel Messi de două ori şi Rakitic au înscris în poarta lui Buffon.

Chelsea Londra a reuşit scorul rundei: 6-0 cu Qarabag, iar Paris Saint-Germain a surclasat-o cu 5-0 pe Celtic Glasgow. Cel mai scump fotbalist din istorie: Neymar a ieşit iar la rampă cu un gol şi o pasă decisivă, celelalte goluri fiind marcate de Mbappe, Cavani de două ori şi Lustig – autogol.

Echipa lui Nicolae Stanciu şi Alex Chipciu, Anderlecht Bruxelles a cedat cu 3-0 la Bayern Munchen, goluri Lewandowski, Alcantara şi Kimmich. Belgienii au jucat în inferioritate din minutul 11, când a fost eliminat Sven Kums. Chipciu a evoluat tot meciul, iar Stanciu a jucat până în minutul 59.

Manchester United a depăşit-o tot cu 3-0 pe FC Basel, după reuşitele lui Fellaini, Lukaku şi Rashford.

În fine, tot marţi, Benfica Lisabona a fost învinsă de ŢSKA Moscova cu 2-1 după ce a condus cu 1-0, AS Roma şi Atletico Madrid au remizat: 0-0, iar Olympiakos a pierdut la Pireu cu 2-3 cu Sporting Lisabona.

Miercuri se vor dispută încă 8 partide în celealte 4 grupe ale Ligii Campionilor:

Grupa E: Liverpool – FC Sevilla; Maribor – Spartak Moscova

Grupa F: Feyenoord – Manchester City; Şahtior Doneţk – Napoli

Grupa G: FC Porto – Beşiktaş; Leipzig – AS Monaco

Grupa H: Real Madrid – APOEL Nicosia; Tottenham Hotspur – Borussia Dortmund.