Confidenţialitate


Kiev, în sunetul alarmelor de război. Locuitorii încearcă să se obișnuiască cu noua realitate. „Mă simt în siguranță chiar și când sună sirenele” | AUDIO


Kiev, în sunetul alarmelor de război. Locuitorii încearcă să se obișnuiască cu noua realitate. „Mă simt în siguranță chiar și când sună sirenele” | AUDIO

În Kiev, alarmele de război sună fără încetare. La trei zile după ce armata invadatoare a bombardat capitala Ucrainei, rezidenții – mulți încă în stare de șoc – spun că încearcă să se obișnuiască să trăiască în noua realitate cauzată de război. Jurnalistul Mircea Barbu a fost azi în capitala ucraineană.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Mă aflu în Piața Maidan sau Piața Independenței cum este cunoscută în rândul locuitorilor capitalei. Prima alarmă a sunat astăzi la ora 05:00 dimineața. Locuitorii orașului încearcă să își reia viața normală după incidentele de acum trei zile.

Paul: „Viața noastră nu mai este una normală”

Paul, unul dintre locuitorii capitalei pe care i-am întâlnit în această piață, îmi spune că acum câteva zile se afla la câțiva metri de locul unde una dintre racheta lovit în parcul de lângă Universitatea Taras Shevchenko.

Când rușii au atacat eram la plimbare lângă parcul Shevchenko. Este foarte periculos acum. Viața noastră nu mai este una normală”, a spus Paul.

Câteva străzi mai jos de Piața Maidan, în fața Universității Taras Shevchenko, încă se mai văd urmele atacului de acum câteva zile: o gaură în asfalt în intersecție este proaspăt astupată, iar câțiva polițiști direcționează traficul. Geamurile clădirilor din jurul universității sunt spulberate, iar momentan sunt acoperite cu placaje.

Karyna Vasynova: „Aici mă simt în siguranță chiar și în timp ce sună sirenele”

Pe Karyna Vasynova am întâlnit-o în parcul din apropierea Universității Taras Shevchenko. Este aici pentru a face fotografii clădirilor bombardate. Karyna este artist plastic.

„Vreau să fac stories pe Instagram să le arăt oamenilor din toată lumea ce se întâmplă aici, în Ucraina. Noi, ca popor, avem ceva în interiorul nostru care ne protejează să nu ne pierdem speranța. Aici este casa mea, aici mă simt în siguranță chiar și în timp ce sună sirenele”, a spus Karyna Vasynova.

Oleksandr Drahomiresky, pompier: „Mi-am pus costumul și am fugit repede să-i ajut pe oameni”

La trei zile după incident, Oleksandr Drahomiresky se află încă la fața locului.

„Luni dimineața eram aproape de locul exploziei. Lucrez la departamentul pompieri, mi-am pus repede costumul și am fugit repede să-i ajut pe oameni. Erau foarte mulți în stare de șoc, mulți răniți dar și morți”, a spus Oleksandr Drahomiresky.

Incertitudine în Kiev

Deocamdată, situația în capitala Ucrainei rămâne incertă din punct de vedere al securității în cursul nopții. Și pe parcursul dimineții au existat mai multe incidente de ordin armat în apropiere de Kiev, dar mai ales în estul țării.

Pentru Europa FM, din Ucraina, Mircea Barbu.

Sursa foto: Mircea Barbu

Citește și: Reportaj: Povestea lui Ion, unul dintre etnicii români din Ucraina care și-au dat viața pentru țară. Părinții i-au făcut un adevărat altar în casă | GALERIE FOTO


Ultimele stiri
SONDAJ: Trei din zece angajați români se tem că ar putea pierde locul de muncă din cauza contextului…

Românii vor primi notificări când consumul de electricitate sau gaze se apropie de limita prevăzută în contractul cu…

OUG care ar trebui să scadă prețul carburanților, publicată în Monitorul Oficial. Adaosul la benzină și motorină, plafonat…

Presa turcă laudă perfomanța jucătorilor săi în urma meciului cu România: „Arda Güler a făcut diferența” | AUDIO

România în Direct. De ce nu (mai) suntem buni la sport? 

Ratingul României, reconfirmat de JCR la BBB+: perspectivă stabilă și deficit bugetar în scădere

Ziua Mondială a Teatrului 2026: premiere, proiecții speciale și mesaje emoționante din partea actorilor: „Tot ce am e…

Vizită oficială a premierului slovac Robert Fico în România: întâlniri cu Ilie Bolojan și Nicușor Dan | VIDEO

Ploi și vânt puternic în aproape toată țara, în acest weekend. Cod galben în mai multe regiuni până…

Poliția din Marea Britanie redeschide un dosar în cazul lui Andrew Tate. Este vizat de acuzații de viol,…