Keir Starmer a demisionat din funcția de premier al Marii Britanii | AUDIO
Sursa foto: Shutterstock
Premierul Keir Starmer a demisionat din funcția de prim-ministru și de lider al Partidului Laburist. Într-o declarație de presă, vizibil emoționat, acesta a precizat că va asigura o predare ordonată a puterii și că îi va acorda succesorului său sprijinul deplin.
„Intrarea pe Downing Street în urmă cu doi ani a fost cel mai mândru moment din viața mea. Un nou guvern laburist, primul din ultimii 14 ani. Fiecare decizie pe care am luat-o a avut ca scop punerea pe primul plan a țării pe care o iubesc. De aceea voi demisiona din funcția de lider al Partidului Laburist.
Voi rămâne în funcția de prim-ministru până la finalizarea alegerilor și voi face tot ce-mi stă în putință pentru a asigura o predare ordonată a puterii. Îi voi oferi succesorului meu sprijinul deplin. Iar când voi părăsi cea mai importantă funcție din țară, îmi voi dedica mai mult timp celei mai importante sarcini: să fiu cel mai bun soț posibil pentru minunata mea soție, Vic, care mi-a fost un sprijin de nădejde atât în momentele bune, cât și în cele grele, și să fiu cel mai bun tată posibil pentru frumoșii mei copii, care sunt mândria și bucuria mea”, a declarat Keir Starmer.
