Karolina Pliskova și Elina Svitolina – primele semifinaliste ale Turneului Campioanelor

Ucraineanca Elina Svitolina merge în semifinale după o victorie grea, în 3 seturi, împotriva deținătoarei trofeului, daneza Caroline Wozniacki, a 2-a jucătoare a lumii, care va pleca acasă.

Scorul a fost 5-7, 7-5, 6-3, în două ore și 37 de minute, iar ucraineanca de pe locul al 6-lea WTA avea nevoie de un singur set câștigat, pentru a-și asigura calificarea.

Cehoaica Karolina Pliskova, numărul 8 WTA, și-a asigurat prezența în penultimul act al competiției de la Singapore, după ce a învins-o pe compatrioata ei, Petra Kvitova.

Pliskova s-a impus cu 6-4, 6-4 și și-a încheiat parcursul din Grupa Albă cu două victorii și o înfrângere. Kvitova părăsește în schimb turneul cu 3 meciuri pierdute.

În Grupa Roșie, care se va încheia vineri, toate jucătoarele au șanse de ajunge în penultima fază.

Japoneza Naomi Osaka trebuie însă să o învingă pe olandeza Kiki Bertens, pentru a păstra șanse, după “duelul” dintre nemțoaica Angelique Kerber și americanca Sloane Stephens.

Amintim, lidera mondială Simona Halep lipsește de la Singapore, după ce a fost diagnosticată cu hernie de disc.

Turneul Campioanelor pune în joc premii totale de 7 milioane de dolari.