Karolina Pliskova, principala favorită, s-a calificat în sferturi la Rogers Cup

Jucătoarea cehă Karolina Pliskova, locul 1 WTA şi favorită principală, s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului Rogers Cup, la care cap de serie 2 este Simona Halep.

Pliskova a beneficiat în optimi de abandonul japonezei Naomi Osaka, locul 50 mondial. Pliskova s-a impus în primul set cu 6-2, l-a pierdut pe a doilea cu 6-7 (4), şi conducea cu 1-0 în al treilea în momentul abandonului adversarei sale, după o oră şi 46 de minute de joc.

Karolina Pliskova o va întâlni în faza următoare pe câştigătoarea meciului dintre poloneza Agnieszka Radwanska, locul 10 WTA, şi daneza Caroline Wozniacki, locul 6 WTA.

Tot joi, Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, va evolua cu sportiva cehă Barbora Strycova, locul 26 WTA, în optimile de finală ale Rogers Cup.