Juventus și Manchester City sunt în sferturile Ligii Campionilor

Juventus Torino s-a calificat în sferturile Champions League, după un meci dramatic cu Tottenham.

Italienii au câștigat cu 2-1 returul în deplasare, după 2-2 în prima manșă. Pe stadionul Wembley, englezii au deschis scorul prin sud-coreeanul Heung-Min Son în minutul 39, dar Juve a revenit după pauză și a marcat de două ori: Higuain în minutul 64 și Dybala în minutul 67.

În prelungiri, Tottenham a ratat o ocazie imensă, mingea fiind scoasă în ultimul moment de pe linia porții apărate de Gianluigi Buffon.

Tot în Anglia, Manchester City a fost învinsă cu 2-1 acasă de FC Basel, dar merge mai departe după victoria cu 4-0 din tur.

Tabela a fost deschisă de Gabriel Jesus în minutul 8, iar elvețienii au întors scorul după reușitele lui Elyounoussi din minutul 17 și Michael Lang din minutul 71.

Amintim, marți s-au mai calificat în sferturile Champions League și Real Madrid și FC Liverpool, iar ultimele 4 meciuri din faza optimilor se vor disputa săptămâna viitoare.