Confidenţialitate


Joi va fi lansată emisiunea de mărci poștale Cupa Mondială FIFA 2018


Joi va fi lansată emisiunea de mărci poștale Cupa Mondială FIFA 2018

Emisiunea de mărci poștale Cupa Mondială FIFA 2018 va fi disponibilă începând de joi în magazinele Romfilatelia din București, Bacău, Brașov, Cluj-Napoca, Iași și Timișoara.

Cele patru mărci poștale ale emisiunii, ilustrează, într-o manieră stilizată, dinamica fazelor unei partide de fotbal.

Considerat un fenomen social, fotbalul, cel mai popular sport din lume, urmărit de milioane de oameni, face parte din categoria jocurilor sportive de echipă, care se desfășoară în baza unui regulament simplu și accesibil.

Campionatul Mondial de Fotbal este cea mai importantă competiție disputată între echipele naționale de fotbal ale statelor membre FIFA, organul conducător al fotbalului mondial. Competiția se desfășoară în două etape: faza preliminară (calificări) și turneul final, organizat o dată la patru ani.

Actualul Trofeu FIFA World Cup, creație a sculptorului italian Silvio Gazzaniga, este considerat o adevărată operă de artă. Fabricat din aur de 18 karate, acesta reprezintă două figurine umane stilizate, care susțin globul pământesc. Pentru siguranța trofeului, echipa câștigătoare primește o copie placată cu aur a Cupei, originalul rămânând la sediul FIFA din Zürich, Elveția.
Prima ediție a Campionatului Mondial de Fotbal a avut loc în anul 1930, în Uruguay, iar cea mai recentă, în 2014, în Brazilia.

În acest an, turneul final se va desfășura în perioada 14 iunie – 15 iulie și va fi găzduit, pentru prima dată, de Federația Rusă. La eveniment vor participa 32 de echipe naționale de pe toate continentele, dintre care 14 echipe europene, 5 din America de Sud, 3 din America Centrală și de Nord, 5 din Africa, 4 din Asia și Australia.

Meciurile de la Cupa Mondială FIFA 2018 se vor disputa pe 12 stadioane, din 11 orașe: Ekaterinburg, Kaliningrad, Kazan, Moscova, Nijni Novgorod, Rostov, Sankt Petersburg, Samara, Saransk, Soci și Volvograd. Organizatorii așteaptă la această competiție peste 1.000.000 de turiști.

Meciul de deschidere al turneului final se va disputa pe Stadionul Lujniki din Moscova, între țara gazdă, Rusia, și Arabia Saudită. Tot aici, pe 15 iulie va avea loc și finala Campionatului Mondial de Fotbal.

Emisiunea de mărci poștale este completată de plicul prima zi și blocul de 4 timbre.

Ca forme de machetare au fost folosite coala de 32 de timbre și minicoala de 6 timbre.


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”