Confidenţialitate


Japonia: 5 mari producători de mașini și motociclete, vizați de o anchetă după ce au recunoscut că au falsificat teste de siguranță | AUDIO


Japonia: 5 mari producători de mașini și motociclete, vizați de o anchetă după ce au recunoscut că au falsificat teste de siguranță | AUDIO

Amplă anchetă în Japonia. Cinci dintre cei mai mari fabricanți de mașini și motociclete au recunoscut că au falsificat teste de performanță ca să obțină anumite certificări. Printre producătorii care au încercat să păcălească autoritățile – Toyota, Mazda și Yamaha.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Neregulile au fost descoperite în urma unor anchete ordonate de guvern și făcute de companii. Cei cinci fabricanți care au recunoscut că au falsificat teste de siguranță sunt Toyota, Mazda, Yamaha, Honda și Suzuki.

Autoritățile din Japonia le-au ordonat producătorilor Toyota, Mazda și Yamaha să suspende livrările unor vehicule, scrie Reuters. Reprezentanții Toyota și Mazda au declarat că șoferii pot folosi mașinile în continuare.

Mazda a recunoscut că angajații au modificat programe electronice de gestiune a motoarelor, în timp ce Toyota a măsurat daunele provocate de coliziune pe o singură parte a capotei unui model, în timp ce era obligată să facă acest lucru pe ambele părți. Aproape 1,7 milioane de mașini sunt afectate de neregulile de la Toyota; cele aflate în producție sunt modelele Corolla Fielder, Axio și Yaris Cross.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: Grecia va lansa o aplicație pentru turiști, bazată pe inteligența artificială. Cum îi va ajuta asistentul virtual pe călători | AUDIO


Ultimele stiri
Sindicatele reclamă că majorarea salariului minim anunțată pentru 2026 „este o aroganță a Guvernului”. Liviu Apostoiu: 10% inflație,…

Cristian Pîrvulescu, despre decizia Coaliției de a crește salariul minim în 2026: „Se vede că șantajul simplu cu…

Salariul minim brut ar urma să crească la 4.325 de lei brut de la 1 iulie 2026 |…

Proiectul „My voice, my choice”, care le va permite femeilor din UE să facă avort gratuit într-un alt…

Piața Victoriei. Cine mai controlează, de fapt, puterea și cât de solidă mai este democrația românească? Invitat este…

Cantităţile de deşeuri cresc cu până la 30% în perioada sărbătorilor de iarnă, arată o analiză | AUDIO

Importurile de gaze rusești vor fi eliminate din UE, până la finalul lui 2027. Noua lege urmează să…

Fake news privind demolarea unor baraje din țară la comanda UE, dezmințit de Apele Române. La ce se…

Fostul ministru PSD al Transporturilor, Răzvan Cuc și omul de afaceri Cătălin Bușe, arestați preventiv pentru 30 de…

Ministrul Economiei contestă amenda pe care i-a dat-o AMEPIP „pe persoană fizică”, după ce a cerut numirea unui…