Irina Begu, nevoită să abandoneze în faţa Simonei Halep

Irina-Camelia Begu a abandonat în duelul românesc cu Simona Halep din runda secundă a turneului de la Wuhan.

Românca aflată pe locul 26 mondial a acuzat probleme la spate după primul set, cîștigat de Halep la 3.

Begu a cerut intervenția medicului și a încercat să continue jocul după ce a primit îngrijiri la vestiare, însă a fost nevoită în cele din urmă să renunțe, cînd era condusă cu 2-0 în setul al doilea . Ea rămîne astfel fără nicio victorie în 5 partide disputate împotriva Simonei.

Halep a ajuns în optimile turneului de la Wuhan și va juca miercuri pentru calificarea în sferturile competiției chineze, cu învingătoarea partidei dintre italianca Roberta Vinci și Iaroslava Svedova din Kazahstan.