Irina Begu, nevoită să abandoneze în faţa Simonei Halep

Irina-Camelia Begu a abandonat în duelul românesc cu Simona Halep din runda secundă a turneului de la Wuhan.

Românca aflată pe locul 26 mondial a acuzat probleme la spate după primul set, cîștigat de Halep la 3.

Begu a cerut intervenția medicului și a încercat să continue jocul după ce a primit îngrijiri la vestiare, însă a fost nevoită în cele din urmă să renunțe, cînd era condusă cu 2-0 în setul al doilea . Ea rămîne astfel fără nicio victorie în 5 partide disputate împotriva Simonei.

Halep a ajuns în optimile turneului de la Wuhan și va juca miercuri pentru calificarea în sferturile competiției chineze, cu învingătoarea partidei dintre italianca Roberta Vinci și Iaroslava Svedova din Kazahstan.

Ascultă online Europa FM / Descarcă gratuit aplicaţia Europa FM pentru Android sau aplicaţia Europa FM pentru iOS