Irina Begu a ieșit din turul al 2-lea la Roma

Irina Begu, numărul 41 WTA, a fost eliminată de fosta lideră mondială, Angelique Kerber în manșa a 2-a a turneului de la Roma.

Românca a câștigat primul set cu 6-3, dar nemțoaica a revenit apoi și și le-a adjudecat pe următoarele două cu 7-5, 7-5 în două ore și 40 de minute.

În optimi, Kerber se va lupta cu grecoaica Maria Sakkari, care a obținut o victorie surprinzătoare cu a 5-a jucătoare a lumii – Karolina Pliskova.

Cehoaica a fost protagonista unui moment tensionat în setul decisiv, când a chemat supervizorul competiției, după ce arbitrele i-au anulat un punct valabil, arătând out.

Pe acel teren de zgură secundar nu există sistemul “hawk-eye”, iar la finalul meciului Pliskova a refuzat să dea mâna cu arbitra, căreia i-a lovit scaunul cu racheta de mai multe ori. Jucătoarea din Cehia riscă o amendă din partea WTA.

Turneul de la Roma are premii de două milioane 700.000 de dolari.