Invingatoarea dintre Halep si Petkovici se va lupta cu Sarapova

Pentru un loc în finală, Simona Halep joacă împotriva sportivei germane Andrea Petkovici, locul 27 WTA şi cap de serie numărul 28, care s-a calificat, miercuri, în semifinale, după ce a învins-o, tot cu scorul de 6-2, 6-2, pe italianca Sara Errani, a zecea favorită a competiţiei şi locul 11 WTA.

Halep şi Petkovici s-au mai întâlnit de trei ori până în prezent, scorul fiind de 2-1 în favoarea româncei, care a câştigat ambele partide disputate în 2013, una dintre ele în finala turneului de la Nurnberg (scor 6-3, 6-3). Victoria sportivei din Germania datează din 2009.

Simona Halep, locul 4 WTA şi a patra favorită, a înregistrat, miercuri, cea mai bună performanţă a sa la un turneu de Grand Slam, calificându-se în semifinale la Roland Garros, după ce a învins-o, scor 6-2, 6-2, pe sportiva rusă Svetlana Kuzneţova, numărul 28 WTA şi cap de serie 27.

Jucătoarea Maria Şarapova, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 7, a învins-o cu scorul de 4-6, 7-5, 6-2, pe canadianca Eugenie Bouchard, locul 16 WTA şi a 18-a favorită a competiţiei, calificându-se în finala turneului de la Roland Garros.

Şarapova s-a impus după aproape două ore şi jumătate de joc.

Maria Şarapova, fostă numărul 1 mondial, a câştigat în carieră toate cele patru turnee de Grand Slam, ultimul chiar la French Open, în 2012. Anul trecut, ea a fost de asemenea finalistă pe zgura pariziană, fiind învinsă de americanca Serena Williams, cu scorul de 6-4, 6-4.