Incep saisprezecimile de finala ale Ligii Campionilor

Mircea Lucescu spune ca cei 13 brazilieni pe care ii are in lot vor sa razbune infrangerea usturatoare a reprezentativei cariocas din semifinalele Cupei Mondiale cu Germania, scor 1-7. ‘Vom fi eroi daca ne vom califica in sferturi’, declara antrenorul roman, ingrijorat dupa ce in weekend Bayern a invins-o pe SV Hamburg cu 8-0.

Veteranul croat Dario Srna spune ca ‘Sahtior nu are nimic de pierdut si va juca pentru Ucraina, o tara sfasiata de razboi’.

De cealalta parte, antrenorul lui Bayern, Pep Guardiola il elogiaza pe Mircea Lucescu despre care spune ca ‘este un tehnician inteligent care a facut din Sahtior una dintre cele mai bune echipe din Europa’ si isi aminteste ca a avut mereu meciuri grele cu ea pe cand o pregatea pe Barcelona.

In celalalt meci al zilei tot de la 21:45 se intalnesc PSG si Chelsea, adversare si anul trecut, in sferturi, cand englezii s-au calificat gratie unui gol marcat in depalsare, scor 2-0 in Anglia si 1-3 la Paris. Acum francezii au mari probleme de lot, Cabaye, Lucas si Aurier fiind indisponibili iar Motta, Matuidi si Marquinhos incerti.

Jose Mourinho admite ca sezonul trecut Chelsea s-a calificat cu noroc dar subliniaza ca acum stiul echipei s-a schimbat si anunta ca atacantul Diego Costa s-a refacut dupa accidentare si este apt de joc.