Halep, la pragul a 100 de victorii de Grand Slam în carieră

Simona Halep (2 WTA) obţinut duminică, la Melbourne, victoria cu numărul 100 la turneele de Grand Slam, învingând-o pe poloneza Iga Swiatek în optimile turneului Australian Open, scor 3-6, 6-1, 6-4.

Românca a ajuns la 28 de victorii la Australian Open, 31 la Roland Garros, 24 la Wimbledon şi 17 la US Open, notează Agerpres.

Cu această ocazie, Simona Halep a bifat şi al 14-lea său sfert de finală la un Grand Slam, acesta fiind al cincilea la Australian Open, unde are o finală în 2018 şi o semifinală în 2020.

În sferturi, românca va da piept cu Serena Williams. ”E cea mai bună!”, a spus Simona Halep. ”E întotdeauna dificil să mă gândesc la un meci cu Serena, dar am experienţă, am foarte multe meciuri contra ei … voi încerca să mă bucur de joc şi să încerc să dau tot ce pot pe teren, pentru că o poţi învinge pe Serena doar dacă faci cel mai bun joc al tău”, a concluzionat ea.

Cele două s-au înfrunta de 11 ori în circuitul profesionist, americanca având 9-2 în meciurile directe. Ultima partidă a fost finala de la Wimbledon, din 2019, când Halep s-a impus cu 6-2, 6-2. În 2019, cele două s-au întâlnit şi la Melbourne, în optimi, Serena câştigând atunci cu 6-1, 4-6, 6-4.