#HaiSimona – Ediție Specială – LIVE TEXT: Maria Şarapova – Simona Halep 6-4, 6-7, 6-4

Începând cu ora 15:00, George Zafiu, Luca Pastia și invitații lor comentează în direct din studioul Europa FM desfășurarea meciului dintre jucătoarea Simona Halep, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 4, și rusoaica Maria Şarapova, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 7, în finala turneului de la Roland Garros.

Luptă strânsă în primul set, după 57 de minute fiind decis rezultatul.

PRIMUL SET: Maria Şarapova – Simona Halep 6 -4

A ÎNCEPUT AL DOILEA SET. Din tribune se aude scandat numele jucătoarei noastre, Simona Halep.

AL DOILEA SET: 6-6 Urmează tie-break-ul.

Simona Halep câştigă setul doi, după tie-break, scor 7-5. Meciul se va decide în setul decisiv.

Maria Şarapova a câștigat Roland Garros, după trei ore de maximă tensiune în care Simona Halep a fost foarte aproape de câștigarea competiției.

Click aici pentru a asculta în direct meciul comentat la Europa FM

Meciurile pe care le-a mai jucat Simona Halep până în finala turneului de la Roland Garros:

Turul 1: 6-0, 6-2 cu Alisa Kleibanova (Rusia), locul 87 WTA.

Turul 2: 6-2, 6-4 cu Heather Watson (Marea Britanie), locul 92 WTA.

Turul 3: 6-3, 6-0 cu Maria-Teresa Torro-Flor (Spania), locul 55 WTA.

Optimi de finală: 6-4, 6-3 cu Sloane Stephens (SUA), 19 WTA, cap de serie numărul 15.

Sferturi de finală: 6-2, 6-2 cu Svetlana Kuzneţova (Rusia), locul 28 WTA, cap de serie numărul 27.

Semifinală: 6-2, 7-6 (7/4) cu Andrea Petkovici (Germania), locul 27 WTA, cap de serie numărul 28.

Doar două românce s-au calificat în finala unui Grand Slam la simplu, de-a lungul timpului: Virginia Ruzici de două ori, în 1978, când a câştigat turneul de la Roland Garros, şi în 1980, când a pierdut finala aceleiaşi competiţii, în faţa americancei Chris Evert, şi Florenţa Mihai, finalistă în 1977 tot la French Open, meci pierdut la Mima Jausovec (Iugoslavia).