Adrian Veștea, după ce Guvernul său nu a trecut de votul Parlamentului: „Rămân convins că responsabilitatea trebuie să bată orice calcul politic”
Sursa foto: Inquam Photos /George Călin
Guvernul Veștea a fost respins la votul de învestire din Parlament. Potrivit rezultatului oficial, au fost prezenți 287 de parlamentari, iar 212 voturi au fost exprimate. Nu a fost înregistrat niciun vot anulat. Cabinetul propus de Adrian Veștea a primit 198 de voturi „pentru” și 23 de voturi „împotrivă”. Pentru a fi învestit, Guvernul avea nevoie de cel puțin 233 de voturi favorabile.
Adrian Veștea: „Votul este suveran și îl respect”
Premierul desemnat Adrian Veștea s-a declarat învins înainte ca un rezultat oficial al votului să fie disponibil.
„Am venit în acest proiect cu bune intenții, dintr-o funcție aleasă pe care mi-am câștigat-o în urma unui vot uninominal. Am considerat că este necesar să răspund la această provocare. Îmi pare rău că nu s-a putut materializa. Ceea ce cred este că, în perioada următoare, va fi tot o perioadă de nesiguranță, o perioadă de neliniște pentru români.
Iar ceea ce cred că este foarte necesar este ca România să ajungă într-o direcție în care să poată spune… Cred că este de datoria tuturor, atât a celor care vor fi nominalizați după mine, cât și a celor care au fost înaintea mea, să aibă o discuție normală cu toate partidele politice care au primit votul românilor”, a declarat Adrian Veștea.
