Confidenţialitate


Guvernul american, îngrijorat cu privire la modificările legilor justiţiei în România


Reacție prudentă din partea Statelor Unite în legătură cu modificările Codului Fiscal adoptate de Guvern.

Între altele, plata contribuțiilor sociale din salarii trece în sarcina angajaților de la 1 ianuarie, iar cabinetul a redus constribuția pentru pilonul 2 de pensii (cele administrate privat).

Ambasadorul Statelor Unite în România, Hans Klemm, a fost întrebat cum a primit vestea și a răspuns că Guvernul american nu și-a schimbat îngrijorările.

„Nu știu ce conține acest pachet de măsuri, dar ar fi de dorit ca Guvernul să se bazeze, când face schimbări – pe principii precum  stabilitatea și transparența, să se consulte cu toată lumea și să facă niște analize cost-beneficiu. Am îndemnat toate Guvernele României să procedeze astfel.”

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Pe de altă parte, Hans Klemm privește în continuare cu reticență intenția coaliției de la putere de a schimba legile justiției prin procedură parlamentară.

„Guvernul meu, şi accentuez asta, Guvernul SUA, a exprimat îngrijorări profunde cu privire la acest pachet, iar acele îngrijorări nu s-au schimbat până acum”, a declarat diplomatul american.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”