Confidenţialitate


Grevă japoneză anunțată la Oficiul Național al Registrului Comerțului. Angajații reclamă nivelul scăzut al salariilor și lipsa unor sporuri | AUDIO


Grevă japoneză anunțată la Oficiul Național al Registrului Comerțului. Angajații reclamă nivelul scăzut al salariilor și lipsa unor sporuri | AUDIO

Angajații de la Oficiul Național al Registrului Comerțului (ONRC) intră, de joi, 18 aprilie, în grevă japoneză. Protestul va ține până luni, inclusiv. În această perioadă, toți angajații de la nivel național vor purta banderole negre pe braț în semn de protest față de nivelul scăzut al salariilor.

Monica Pietriș, președinta Sindicatului Angajaților din Oficiul Național al Registrului Comerțului: Greva japoneză nu va afecta activitatea instituției

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„Intrăm în grevă japoneză datorită faptului că salariile personalului, angajaților din ONRC sunt cele mai mici din sistemul bugetar, nemaiținând seama de faptul că suntem discriminați și inechitabil cu salariile din justiție. Salariile… în funcțiile de execuție de la 3000 și ceva net până în jur de 5000-6000 de lei net. Nu va fi afectată activitatea instituției, se va lucra, se vor purta banderole negre în semn de protest”, a declarat la Europa FM Monica Pietriș, președinta Sindicatului Angajaților din ONRC.

Sindicaliștii cer totodată acordarea sporului de risc și de suprasuplicitare neuropshică

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„Suntem singura categorie profesională din sistemul de justiție care nu beneficiază de acest spor. Un salariat este posibil și este, vă spun sincer, să exercite atribuțiile de serviciu ale încă unui coleg care a plecat din sistem din diverse motive. Ori din cauza salariului, ori a ieșit la pensie mai devreme ori pur și simplu și-a dat demisia și a plecat. Noi nu am beneficiat nici măcar de sporul de confidențialitate. Există o grămadă de riscuri. Lucrăm cu informații. Părerea mea este că și confidențialitatea și sporul de risc și de suprasuplicitare neuropshică ar putea să facă obiectul unui act normativ de care să beneficieze salariații ONRC”, a mai precizat Monica Pietriș, președinta Sindicatului Angajaților din ONRC.

Angajații ONRC vor protesta în fața instituțiilor din întreaga țară între 23 și 25 aprilie, iar vinerea viitoare, adică pe 26 aprilie, de la ora 11:00, își vor striga nemulțumirile în fața Ministerului Justiției.

Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Citește și: O porțiune din Autostrada Bucureștiului – A0, cu o lungime de 13 km, dată spre circulație începând de luni | AUDIO


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”