Confidenţialitate


GORJ: Asistentă medicală, depistată cu Covid-19 cu o zi înainte să facă triajul elevilor în școală


GORJ: Asistentă medicală, depistată cu Covid-19 cu o zi înainte să facă triajul elevilor în școală

Cu o zi înainte să facă triajul epidemiologic al elevilor care revin la şcoală pentru reluarea cursurilor, o asistentă medicală de la un cabinet şcolar s-a îmbolnăvit de Covid-19.

Alţi 7 colegi, asistenți şi medici şcolari, au fost izolaţi la domiciliu, în cadrul anchetei epidemiologice.

Nu se ştie de unde s-a infectat asistenta, mai ales că în ultimele două săptămâni fusese detaşată la Direcţia de Sănătate Publică Gorj pentru a efectua anchete epidemiologice.

Aici, nu a intrat în contact cu bolnavii, pentru că legătura se făcea telefonic.

Își desfăşura activitatea în cadrul Palatului Administrativ, într-un birou unde mai lucra cu alte 7 asistente medicale şi medici de la cabinetele şcolare.

Toţi au intrat în izolare la domiciliu.

Asistenta s-a simţit rău în urmă cu câteva zile şi s-a internat în spital. Testul a indicat infecţia cu Sars-Cov 2.

Marți, asistenta împreună cu toţi colegii săi, care au acum sunt izolaţi, trebuia să revină în şcoli pentru a participa la triajul epidemiologic al elevilor claselor care susţin examenele naţionale în această vară.

Respectiv, elevii de clasa a 8-a şi a 12-a.

Dacă această asistentă nu prezenta simptome şi nu era depistată la timp, ar fi ajuns în şcoală cu elevii.


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”