Germania – Polonia: 0-0 la Euro 2016

Naționala Poloniei a reușit un performanță notabilă la Euro 2016, a ținut-o “în șah” pe campioana mondială Germania, scor 0-0, în etapa a 2-a a Grupei C.

În partidă jucată pe Stade de France, prima repriza a avut un ritm mai slab, însă după pauză ambele echipe au avut numeroase ocazii mari de a marca. Nemții au atacat cu toate liniile, însă polonezii au arătat o organizare impecabilă și au depus un efort fizic remarcabil.

Tot joi, în prima partidă a etapei a 2-a din Grupa C, Irlanda de Nord a învins Ucraina cu 2-0. Amintim, în prima rundă polonezii i-au învins pe nord-irlandezi cu 1-0 și nemții au trecut de ucraineni cu 2-0. Prin urmare, înaintea ultimei etape, Polonia și Germania au câte 4 puncte, Irlanda de Nord este pe locul al 3-lea cu 3 puncte, iar Ucraina este ca și eliminată fără nici un punct și golaveraj 0-4.