Confidenţialitate


Germania le cere cetățenilor săi să părăsească Ucraina dacă prezența lor nu este necesară acolo


Germania le cere cetățenilor săi să părăsească Ucraina dacă prezența lor nu este necesară acolo

În urma unui anunț despre un posibil atac iminent al Rusiei asupra Ucrainei, Germania își îndeamnă cetățenii să părăsească Ucraina dacă este posibil.

„Dacă vă aflați în prezent în Ucraina, verificați dacă prezența dumneavoastră este imperativă. Dacă nu, plecați în scurt timp”, a anunțat sâmbătă Ministerul de Externe, scrie Der Spiegel.

Până acum, Ucraina a făcut obiectul unei avertizări parțiale de călătorie pentru anumite părți ale țării, cum ar fi districtele administrative Donetsk și Luhansk. În ceea ce privește tensiunile actuale, s-a afirmat, în general, că germanii au fost sfătuiți să „urmărească evoluțiile actuale, în special în ceea ce privește situația de securitate, în mass-media internațională și locală și, de asemenea, să fie atenți la anunțurile locale”: „Verificați planurile de călătorie și amânați călătoriile neesențiale, dacă este necesar”.

O avertizare de călătorie pentru întreaga țară este în vigoare de sâmbătă la prânz, precizând că o confruntare militară „nu poate fi exclusă”.

Tensiunile dintre Rusia și Ucraina „au crescut și mai mult în ultimele zile, având în vedere prezența și mișcările masive ale unităților militare rusești în apropierea granițelor ucrainene”.

Lituania le cere oamenilor să evalueze dacă este necesar să rămână în Ucraina

Lituania a declarat sâmbătă că cetățenii săi din Ucraina ar trebui „să evalueze dacă este necesară continuarea prezenței”.

Ambasada lituaniană din Ucraina va continua să își îndeplinească atribuțiile, a adăugat ministerul de externe într-un comunicat, scrie The Guardian.

Sursa foto: Unsplash / Christian Wiediger

Citește și: Casa Albă: Rusia ar putea invada Ucraina înainte de încheierea Jocurilor Olimpice de iarnă

Autor: Carmen Zanfir


Ultimele stiri
Rusia: Voiau să scoată din țară o bucată de meteorit prezentată drept …ornament de grădină

Turiști în adidași, întorși din drum de către jandarmii montani | VIDEO

Două femei, dintre care una minoră, au fost folosite pentru prostituție. Proxenetul a fost schimbat de cel puțin…

Alunecare de teren la Mina Rovinari, Gorj. Mai multe utilaje au fost acoperite de pământ

Nicușor Dan despre participarea României la prima reuniune a Consiliului pentru Pace, condus de Trump: “Decizia va fi…

Hunedoara: Tânăr reţinut după ce a furat un telefon folosit la monitorizarea unui agresor

Portughezii își aleg președintele

Actorii se pregătesc de proteste. “Decizia ministerului, ca actorii să stea la serviciu 8 ore pe zi, e…

Târgoviște: O adolescentă dată dispărută după ce a plecat de la un centru de plasament

Japonezii au alegeri parlamentare anticipate. Mersul la vot, o provocare: în anumite regiuni zăpada depășește un metru |…