Germania a eliminat Italia și va juca în semifinalele Euro 2016

Naționala Germaniei a reușit să întrerupă sera de invincibilitate la turneele finale în fața Italiei și după 8 meciuri fără victorie contra peninsularilor, s-a calificat în semifinalele Euro 2016, câștigând la penalty-urile de departajare.

În partida jucată la Bordeaux, după 90 de minute scorul a fost 1-1, prin golurile marcate de Mesut Ozil în minutul 65 și Bonucci din penalty în minutul 78. La loviturile de la 11 metri, la finalul primei serii fiecare echipă ratase de câte 3 ori, iar victoria nemților a fost adusă de Manuel Neuer care a apărat șutul lui Matteo Darmian. De la italieni au mai ratat și Zaza, Bonucci și Graziano Pelle, în timp de pentru Germania n-au reușit să marcheze vedetele Thomas Muller, Mesut Ozil și Bastian Schweinsteiger.

Germania va juca acum pentru un loc în finală cu învingătoarea dintre Franța și Islanda, care vor juca duminică pe „Stade de France”. Amintim, în prima semifinală se luptă Portugalia și Țara Galilor.