Confidenţialitate


George Simion reacționează după ce Camera Deputaților a aprobat ordonanța privind modificarea unor acte normative în domeniul e-Factura: „Arată dispreț pentru sectorul IMM și pentru micii antreprenori” | AUDIO


George Simion reacționează după ce Camera Deputaților a aprobat ordonanța privind modificarea unor acte normative în domeniul e-Factura: „Arată dispreț pentru sectorul IMM și pentru micii antreprenori” | AUDIO

Sursa foto: Inquam Photos / George Călin

Camera Deputaților a aprobat astăzi ordonanța de guvern privind modificarea unor acte normative în domeniul e-Transport, e-TVA și e-Factura. După vot, deputatul AUR, George Simion, a criticat proiectul guvernului.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

George Simion, deputat AUR: „Ceea ce încercați să implementați pentru toți cu programul e-Factura arată dispreț”

„Jumătate din țară este în mediul rural, ceea ce încercați să implementați pentru toți cu programul e-Factura arată dispreț nu doar pentru mediul rural, nu doar pentru jumătate din țară, ci pentru sectorul IMM și pentru micii antreprenori români”, a declarat deputatul AUR, George Simion.


Deputatul USR, Alexandru Dimitriu, a amintit că e-Factura a fost introdusă pentru a reduce evaziunea fiscală din România.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Deputatul USR, Alexandru Dimitriu: „e-Factura este un lucru bun pentru cei care nu vor să facă evaziune fiscală”

„e-Factura este un lucru bun pentru cei care nu vor să facă evaziune fiscală. Asta să ne fie nouă foarte clar. Orice contabil veți întreba va spune: da, ne ușurează munca, pentru că contabilitatea, în momentul acela, preia facturile automat din SPV și e mult mai simplu decât să le introduci manual, una câte alta, mai ales că nu poți să mai introduci facturi ulterior. Deci, pentru cine nu are probleme în ceea ce privește evaziunea fiscală, aviz amatorilor: da, este foarte bună e-Factura”, a precizat deputatul USR, Alexandru Dimitriu.

Camera Deputaților este for decizional în acest caz.


Ultimele stiri
David Popovici s-a calificat în finala probei de 200 de metri liber. A avut cel mai bun timp…

Analistul economic Adrian Negrescu, despre reducerea accizei la motorină: „o reducere între 20 și 80 de bani. Pentru…

Prima Clinică Universitară Integrată pentru copiii cu diabet se amenajează la Spitalul CF 2 din București | AUDIO

Arheologul care a elaborat studiile pentru restaurarea castrului roman din Vâlcea, explicații despre proiect după ironiile de pe…

Ministerul Finanțelor reduce cu 20% acciza la motorină în perioada 16-31 august

Filmul „Fjord”, de Cristian Mungiu, printre favoriții pentru premiile Oscar. Variety anticipează cinci nominalizări | AUDIO

Sorin Grindeanu: PSD este aproape de o majoritate pentru un Guvern minoritar | AUDIO

O nouă dronă a pătruns joi după-amiază în spațiul aerian al României

Japonia condamnă vizita lui Vladimir Putin în Insulele Kurile, un teritoriu revendicat atât de Moscova, cât și de…

Guvernatorul BNR: Cursul leu-euro este în echilibru. Am intervenit mai puțin în acest an și am lăsat moneda…



Europa FM
Ascultă Europa FM în aplicație
Radio live, podcasturi, știri și alerte importante.
Instalează