Gala UNITER 2016 – luni, 9 mai, la Teatrul „Regina Maria” din Oradea

Pentru a XXIV-a ediţie a Galei Premiilor UNITER, juriul de nominalizări a fost alcătuit din criticii de teatru: Claudiu Groza, Doina Papp, Cristina Rusiecki.

Gala are loc luni, 9 mai 2016, de la ora 21.00, la Teatrul „Regina Maria” din Oradea. Ca de obicei, gazdă este actorul Ion Caramitru, președintele UNITER & directorul Teatrului Național București.

 

Nominalizările pentru această ediţie a Galei Premiilor UNITER sunt următoarele:

 

Debut:

Ada Galeş pentru rolul Denise din spectacolul Copilul problemă, regia Adrian Iclenzan, scenografia Bogdan Spătaru, la Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

Andreea Tănase pentru rolul Samira din spectacolul Balcanicele, regia Alexander Hausvater, scenografia Zsolt Fehérvári, la Teatrul „Tony Bulandra” Târgovişte

Alexandru Voicu pentru rolul Al doilea bărbat,  Albert din spectacolul Iluziiregia Andreea Vulpela Godot Cafe-Teatru

Iorgu Ianuși, nominalizări pentru Debut

Cea mai bună scenografie:

Adrian Damian pentru scenografia spectacolului Cântăreaţa cheală, regia Radu Nica, la Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi

Andu Dumitrescu pentru scenografia spectacolului Visul unei nopţi de vară, regia Vlad Massaci, la Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Liviu Rebreanu”

Octavian Neculai pentru scenografia spectacolului Bach Files, regia Alexandru Darie, la Teatrul Bulandra, Bucureşti

 

Cea mai bună actriţă în rol secundar:

Ida Jarcsek-Gaza pentru rolul Clitemnestra din spectacolul Electra, regia
Bocsárdi László, decor şi costume Bartha József şi Zsuzsanna Kiss, la Teatrul German de Stat Timişoara

Ilinca Manolache pentru rolurile din spectacolul Anul dispărut. 1989, regia Ana Mărgineanu, scenografia Anda Pop, la Teatrul Mic, Bucureşti

Florentina Năstase pentru rolul Laura din spectacolul Menajeria de sticlă, regia Sânziana Stoican, scenografia Valentin Vârlan, la Teatrul „Toma Caragiu” Ploieşti

 

Cel mai bun actor în rol secundar:

George Albert Costea pentru rolul Posner din spectacolul The history boys. Poveşti cu parfum de liceu, regia şi scenografia Vlad Cristache, la Teatrul Excelsior, Bucureşti

Konstantin Keidel pentru rolul Moşneagul din spectacolul Electra, regia
Bocsárdi László, decor şi costume Bartha József şi Zsuzsanna Kiss, la Teatrul German de Stat Timişoara

Marius Manole pentru rolurile Bătrânica apatică, Actorul din spectacolul Între noi e totul bine, regia Radu Afrim, scenografia Irina Moscu, la Teatrul Naţional „I.L. Caragiale” din Bucureşti

 

Cea mai bună actriţă în rol principal:

Dorina Chiriac pentru rolurile Fetiţa metalistă, Regizorul din spectacolul Între noi e totul bine, regia Radu Afrim, scenografia Irina Moscu, la Teatrul Naţional „I.L. Caragiale” din Bucureşti

Dorina Chiriac

Emilia Dobrin pentru rolul Elena din spectacolul Casa cu pisici, regia Radu Iacoban, scenografia Mihaela Ularu, la Teatrul Mic, Bucureşti

Emilia Dobrin

Erzsébet B. Fülöp pentru rolul Mama din spectacolul Tihna, regia Radu Afrim, decor şi costume Adrian Damian şi  Márton Erika, la Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Tompa Miklós”

Fulop_Erzsebet

Cel mai bun actor în rol principal:

Richard Balint pentru rolul Gorge din spectacolul Uciderea ritualică a lui Gorge Mastromas, regia Bobi Pricop, scenografia Irina Moscu, la Teatrul „Regina Maria” Oradea

Richard-Balint-370x525

Florin Piersic Jr. pentru rolul Coleman din spectacolul Vestul singuratic, regia Cristi Juncu, scenografia Carmencita Brojboiu, la Teatrul „Nottara”, Bucureşti

Piersic Nottara

Marian Râlea pentru rolul Tullius din spectacolul Marmură, regia Yuri Kordonsky, decor şi costume Nina Brumuşilă, la Teatrul Bulandra, Bucureşti

Ralea Bulandra

Cea mai bună regie:

Radu Afrim pentru regia spectacolului Tihna, decor şi costume Adrian Damian şi  Márton Erika, la Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Tompa Miklós”

Afrim

Radu Afrim, la SUS CORTINA:

Cristi Juncu pentru regia spectacolului Vestul singuratic, scenografia Carmencita Brojboiu, la Teatrul „Nottara”, Bucureşti

juncu

Bobi Pricop pentru regia spectacolului Pisica verde, scenografia Irina Moscu, la Teatrul „Luceafărul” Iaşi

Bobi

Cel mai bun spectacol:

Clasa noastră de Tadeusz Słobodzianek, regia László Bocsárdi, decor şi costume Bartha József  şi Kiss Zsuzsannala Teatrul Naţional „Lucian Blaga” Cluj-Napoca

The Sunset Limited de Cormac McCarthy, regia Andrei şi Andreea Grosu, scenografia Vladimir Turturică, la Teatrul UNTEATRU, Bucureşti

Tihna după Attila Bartis, regia Radu Afrim, decor şi costume Adrian Damian şi  Márton Erika, la Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Tompa Miklós”


 

Senatul UNITER acordă în cadrul Galei Premiilor UNITER premiul de excelenţă, premiile pentru întreaga activitate şi premiile speciale.

Premiu de Excelenţă: GIGI CĂCIULEANU

 

Premiul pentru întreaga activitate:

Actriţă: LUMINIŢA GHEORGHIU

Actor: VLADIMIR GĂITAN

Regizor: VICTOR IOAN FRUNZĂ

Scenograf: MARIA MIU

Critică şi istorie teatrală: ANCA MĂNIUŢIU

Iorgu Ianuși, premii pentru întreaga activitate artistică acordate actorilor Luminița Gheorghiu și Vladimir Găitan.

PREMII SPECIALE

Premiu special pentru muzică de teatru: ADRIAN ENESCU

Premiu special: MIKLÓS BÁCS, un mentor al tinerelor generaţii de actori

Premiu special pentru cel mai jucat dramaturg român contemporan:

MATEI VIŞNIEC

Premiu special pentru o viaţă dedicată teatrului şi poeziei: EUGEN ŢUGULEA

 


 

Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic:

Henri Mathias Berthelot, generalul generalilor, scenariul de Victor Cilincă, regia artistică Attila Vizauer, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune

Jucătorul de table de George Arion, dramatizarea radiofonică şi regia artistică Cezarina Udrescu, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune

Rapunzel de Fraţii Grimm, scenariul radiofonic şi regia artistică Gavriil Pinte, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune

 

Cel mai bun spectacol de teatru TV:

Buzunarul cu pâine de Matei Vişniec, regia Tudor Chirilă, producţie a Societăţii Române de Televiziune

Femeia perfectă de Jean Barbier, regia Marius Bodochi, producţie a Societăţii Române de Televiziune

 

Premiul pentru critică teatrală:

Silvia Dumitrache

Oana Stoica

Maria Zărnescu

 





Ascultă online Europa FM / Descarcă gratuit aplicaţia Europa FM pentru Android sau aplicaţia Europa FM pentru iOS