Confidenţialitate


Val de amenințări cu bombă în Franța: 2 licee din Strasbourg, evacuate marți. Palatul Versailles, evacuat din nou. Transportul public, perturbat | VIDEO


Val de amenințări cu bombă în Franța: 2 licee din Strasbourg, evacuate marți. Palatul Versailles, evacuat din nou. Transportul public, perturbat | VIDEO

Două licee din Strasbourg au fost evacuate în această dupa-amiază. Transportul public este perturbat. Și Palatul Versailles a fost din nou evacuat, după o alertă cu bombă şi rămâne închis întreaga zi. Între timp, forţele de securitate au fost dublate la meciul amical din aceasta seară Franţa-Scoţia, după atentatul de ieri de la Bruxelles.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Două amenințări cu bombă au dus la evacuarea a două licee din Strasbourg, oraș lângă granița cu Germania. Directorul unuia din licee primise un e-mail în care era anunțată prezența unui dispozitiv exploziv în școală. Mii de elevi, sute de profesori și cel puțin 12 clădiri au fost evacuate. A fost oprită circulația tramvaielor și autobuzelor care treceau prin apropierea liceelor la care au fost lansate amenințările cu bombă. Poliția municipală și cea națională, precum și echipe de geniști și câinii de detecție au sosit rapid la fața locului.

Amenințare cu bombă și la Palatul Versailles: A doua oară în mai puțin de 7 zile

Pentru a doua oară în mai puțin de o săptămână, Palatul Versailles a fost nevoit să își închidă porțile și să își evacueze vizitatorii. Principala reședință a regilor Franței fusese evacuată şi sâmbătă tot după o alertă cu bombă transmisă prin intermediul unui mesaj anonim.

Alertă de cel mai înalt grad în Franța, de vineri: „Urgenţă de atentat”

De vineri, Franţa a ridicat alerta la cel mai înalt nivel: „urgenţă de atentat”, după asasinarea unui profesor. Un tânăr radicalizat l-a înjunghiat în faţa unui liceu din oraşul Arras, din nordul ţării.

Ministrul de Interne al Franței: Numărul forțelor de ordine la meciul Franța – Scoția, suplimentat

Pe de altă parte, ministrul francez de Interne a anunțat suplimentarea forțelor de ordine mobilizate pentru meciul amical Franța – Scoția din această seară. Meciul se joaca la Lille. Decizia vine în urma atentatului comis ieri seară în Bruxelles de un terorist islamist. Atacatorul, un bărbat de 45 de ani radicalizat de origine tunisiană – a ucis 2 turiști suedezi – cu puțin timp înainte de începerea meciului de fotbal dintre Belgia și Suedia. Ulterior, bărbatul a fost împușcat de polițist și a murit în această dimineață la spital.

Sursa foto: Twitter / Château de Versailles

Citește și: Război în Orientul Mijlociu, Ziua 11: Sute de camioane cu provizii pentru locuitorii din Gaza se îndreaptă spre graniță | VIDEO


Ultimele stiri
Hunedoara: Descoperire nouă la Castelul Corvinilor. Au fost găsite două documente vechi de peste 150 de ani, depuse…

„Sirenele libertății” vor răsuna sâmbătă la Timişoara, un gest simbolic care marchează ziua declarării primului oraş liber de…

Ciprian Ciucu, după ce a depus jurământul pentru funcția de primar general al Capitalei: „Va urma o perioadă…

Vladimir Putin a acuzat Ucraina de începerea războiului în 2022 și a prezentat o hartă a Rusiei care…

Mai multe cadre MAI au donat sânge în cadrul unui eveniment-spectacol, la care au luat parte și copii:…

Secția de ATI pentru nou-născuți a spitalului „Marie Curie” din București se extinde. Mai e nevoie de jumătate…

România în Direct. Care este gustul Crăciunului tău?

Impozitele auto cresc de la 1 ianuarie, în funcție de norma de poluare și capacitatea cilindrică. Lia Olguța…

Carburanții se scumpesc din 1 ianuarie. Cât vor plăti șoferii la pompă pentru benzină și motorină | AUDIO

STUDIU: Românii consumă tot mai puține băuturi nealcoolice din cauza creșterii prețurilor și a taxei pe zahăr. Cea…