Franța – Camerun 3-2, într-un meci amical

Adversara României în meciul de deschidere al Euro 2016 a marcat prima în minutul 20, prin Matuidi însă Aboubakar a egalat imediat. Giroud a făcut 2-1 până la pauză cu o nouă execuție spectaculoasă din pasa lui Pogba. Francezii au mai avut câteva ocazii mari în debutul reprizei secunde după care Pogba și Giroud au fost înlocuiți de Gignac și Sissoko iar camerunezii au preluat inițiativa și au egalat în minutul 88 prin Chupo Moting. Payet a transformat o lovitură liberă și a adus victoria gazdelor în minutul 90. Franța a început cu Lloris în poartă, fundași Sagna, Rami ,Koscielny și Evra, la mijloc Pogba, Diarra și Matuidi iar în ofensivă Payet, Giroud și Coman. A lipsit Griezmann care nu s-a alăturat încă lotului după ce a jucat finala Ligii Campionilor cu Atletico Madrid.
Reprezentativa Cocoșului Galic va mai juca un amical, cu Scoția, la sfârșitul acestei săptămâni.