FINLANDA – ROMÂNIA 0-2

Dupa o prima repriza anosta, mijlocasul de 34 de ani al Stelei l-a inlocuit pe Chipciu, iesit accidentat. 4 minute mai tarziu a executat un corner iar Stancu a marcat cu capul dintre 4 adversari. Dupa alte doua minute, Sanmartean a fost faultat din spate de un adversar, eliminat pentru al doilea galben. In fine, in minutul 83, tot el i-a asezat mingea lui Bogdan Stancu pentru al doilea gol – sut de la marginea careului.

Selectionerul Victor Piturca a declarat dupa meci ca negociaza intr-adevar cu un club dar plecarea sa nu este sigura.

Irlanda de Nord este acum favorita la calificare alaturi de Romania dupa ce a castigat cu 2-0 in Grecia si, amintim, a invins si Ungaria, tot in deplasare, urmand sa vina la Bucuresti, luna viitoare, pentru ultimul meci din acest an. Nord-irlandezii sunt lideri cu maximum de puncte, 9 in timp ce tricolorii au 7.

Grecia ramane in schimb cu un singur punct dupa 3 etape. Ungaria s-a impus la limita, cu 1-0, in Insulele Feroe si are 4 puncte, la fel ca Finlanda.