Confidenţialitate


FIFA anunță un nou turneu mondial de fotbal din 2024


Jucator de fotbal cu minge

Un nou mini turneu de fotbal ar putea apărea din 2024. Va fi organizat de FIFA o dată la 4 ani. Noua competiție este un concept strategic spune forul internațional. 

Un turneu în care câștigătoarea Ligii Campionilor europeni va juca pe teren neutru cu câștigătoarea play-off-urilor dintre campionatele celorlalte cinci confederații.

FIFA a decis miercuri și ca actuala Cupă Mondială a Cluburilor să includă, din 2025, 24 de echipe. Noile criterii de selecție prevăd ca între 12 echipe europene calificate să fie incluse ultimele patru câştigătoare ale Ligii Campionilor.

Asta înseamnă că echipele Chelsea Londra şi Real Madrid, care au cucerit trofeul în 2021, respectiv 2022, au asigurată prezenţa la prima Cupă Mondială a Cluburilor cu 24 de participante. Celelalte cluburi vor fi alese după un clasament pe o perioadă de 4 ani.

În principiu, nu pot fi mai mult de două cluburi dintr-o țară. Excepție: când țara respectivă are mai mult de două câștigătoare ale Ligii Campionilor în cei 4 ani de monitorizare.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: Neymar nu va mai juca în acest sezon după ce medicii au insistat ca brazilianul să se opreze. „Voi reveni mai puternic”


Ultimele stiri
Vrancea: Accident rutier pe A7, la Adjud, la mai puțin de două ore de la deschiderea circulației pe…

Noii miniştri de la ministerele Apărării şi Economiei depun marți jurământul la Cotroceni

ANM: Ninsori la Bucureşti, în Noaptea de Ajun; stratul de zăpadă estimat este de 3…6 cm,temporar ninsoarea va…

Regatul Unit: Anul 2025, pe cale să doboare recordul de căldură

MApN: Noi atacuri cu drone în Ucraina, lângă România | A fost emis mesaj RO-ALERT | AUDIO

Comitetul pentru analiza legilor Justiţiei se reuneşte marţi, la Palatul Victoria

Parlament: Partidele de opoziție decid, marţi, dacă au sau nu semnăturile necesare pentru iniţierea suspendării preşedintelui României

Cabinetul Bolojan se reuneşte marţi în şedinţă; ar urma să fie adoptată Ordonanţa ‘trenuleţ’ | AUDIO

Un bărbat responsabil de crearea unui post de radio care făcea propagandă legionară, plasat sub control judiciar pentru…

Cele două moțiuni simple împotriva ministrului de Interne și a ministrului Justiției au fost respinse în urma unor…