Festivalul Internațional de Teatru ORADEA: În premieră, o secțiune dedicată ȘCOLILOR de teatru

În cadrul FITO se desfășoară și Festivalul de Teatru Scurt, în perioada 21-28 septembrie 2014.

În perioada 20 septembrie-12 octombrie are loc cea de-a doua ediție a a Festivalului Internațional de Teatru Oradea (FITO), organizată de Teatrul Regina Maria și UNITER.

În cadrul Festivalului se vor desfășura următoarele evenimente: a XX-a ediție a Festivalului de Teatru Scurt (21-28 septembrie, festival-concurs, a cărei selecție a fost realizată de criticul Ion Parhon), Secțiunea Spectacole Invitate, Festivalul de Teatru Fringe, Secțiunea Școli de Teatru și Festivalul de Teatru pentru Copii Arcadia.

Selecția spectacolelor din cadrul Festivalului de Teatru Scurt :

1. AMALIA RESPIRĂ ADÂNC, de Alina Nelega, regia artistică Tudor Lucanu – Teatrul Național ‘Lucian Blaga’, Cluj-Napoca

2. CANCUN, de Jordi Galcerán, regia artistică Theodor Cristian Popescu – Teatrul Regina Maria, Oradea

3. FACTORUL UMAN, de Thyerri Janssen, regia artistică Alexandru Mâzgăreanu – Teatrul de Comedie, București

4. ÎN AFARA JOCULUI, de Sergi Belbel, regia artistică Ion-Ardeal Ieremia – Teatrul Național ‘Mihai Eminescu’, Timișoara

5. ÎN INIMA NOPȚII – EPISODUL HAMLET, un scenariu de Gavriil Pinte, cu inserții de George Banu și Monique Borie, regia artistică Gavriil Pinte – Teatrul Regina Maria, Oradea

6. LIFE SEQUENCES. PROFILE, un spectacol de Florin Fieroiu – Teatrul Regina Maria, Oradea

7. OMUL CU CHITARA, de Jon Fosse, regia artistică Mihai Măniuțiu – Teatrul Municipal Turda

8. PANICĂ (TREI BĂRBAȚI PE PUNCTUL DE-A CEDA PSIHIC), de Mika Myllyaho, regia artistică Theodor Cristian Popescu – Teatrul Nottara, București

9. PĂI… DESPRE CE VORBIM NOI AICI, DOMNULE?, de Cătălin Ștefănescu, adaptare după romanul ‘Moromeții’ de Marin Preda, regia artistică Alexandru Dabija – Teatrul Act, București

10. PERPLEX, de Marius von Mayenburg, regia artistică Theodor Cristian Popescu – Teatrul Clasic ‘Ioan Slavici’, Arad

11. POEZIA VISULUI, de Miriam Răducanu, după textele lui Emil Botta, regia artistică Miriam Răducanu – Teatrul ‘Unteatru’, București

12. PROFU’ DE RELIGIE, de Mihaela Michailov, regia artistică Bobi Pricop – Teatrul Național ‘Marin Sorescu’, Craiova

13. PUNCT TRIPLU, un spectacol de Bogdan Georgescu – Teatrul Național Târgu Mureș și Colectiv A Cluj

14. TIPOGRAFIC MAJUSCUL, un spectacol de Gianina Cărbunariu – o coproducție dramAcum și Festivalul Internațional de Teatru de la Nitra, Slovacia, în parteneriat cu Teatrul Odeon, București

15. TREI NOPȚI CU MADOX, de Matei Vișniec, regia artistică Radu Dinulescu – Teatrul Dramatic ‘Fani Tardini’, Galați

16. VIAȚA-I MAI FRUMOASĂ DUPĂ CE MORI, de Mihai Măniuțiu, regia artistică Mihai Măniuțiu – Teatrul ‘Tomcsa Sándor’, Odorheiu Secuiesc

17. YOM KIPPUR, de Hanna Azoulay Hasfari, regia artistică Eugen Gyemant – Teatrul de Nord Satu Mare

18. ZIC ZAC, un spectacol de Andrea Gavriliu rezemată de Ștefan Lupu, spectacol independent București

Spectacole invitate:

· BUZUNARUL CU PÂINE, de Matei Vișniec, regia artistică Cristian Pepino – Compania Qui Peut, București

· DRAGOSTE, ÎN PATRU TABLOURI, de Lukas Bärfuss, regia artistică Daniel Vulcu – Teatrul Regina Maria, Oradea

· FAMILIA TÓT, de Örkény István, regia artistică Bocsárdi László – Teatrul Național ‘Marin Sorescu’, Craiova

· HAI IU IU NU HEY YOU YOU (Maria Tănase remix), un concept de Radu Afrim, spectacol produs de UNITER, București

· LEONCE ȘI LENA, un scenariu de Mihai Măniuțiu și Ada Milea după Georg Büchner, regia artistică Mihai Măniuțiu – Teatrul Regina Maria, Oradea

· TARTUFFE SAU IMPOSTORUL, de Molière, direcția de scenă Victor Ioan Frunză – Teatrul Metropolis, București

· TITANIC VALS, de Tudor Mușatescu, regia artistică Alexandru Dabija – Teatrul Odeon, București