Festivalul de Teatru Scurt – ORADEA

70 de spectacole și alte evenimente au fost pregătite de teatrul orădean ‘Regina Maria’ și de UNITER pentru perioada 20 septembrie -12 octombrie.

În cadrul FITO se desfășoară Festivalul de Teatru Scurt (20 – 29 Septembrie)- un concurs în care au fost selectate anul acesta 18 spectacole – dar și Festivalul de Teatru Circ (25 – 27 Septembrie) și Festivalul de teatru pentru copii Arcadia (7 – 13 Octombrie).

Victoria Balint, director artistic al Festivalului Internațional de Teatru Oradea – AUDIO 1.

În premieră, în cadrul Festivalului de la Oradea este deschisă secțiunea ‘Școli de teatru’ – AUDIO 2.

Reprezentațiile din cadrul Festivalului de la Oradea sunt programate la Sala Mare a Teatrului ‘Regina Maria’ – dar și la Casa de Cultură a Studenților.

Programul FITO de săptămâna aceasta (programul complet – fișier atașat).

Luni, 22 septembrie

· 17.00 – POEZIA VISULUI, de Miriam Răducanu, după textele lui Emil Botta, regia artistică Miriam Răducanu – Teatrul Unteatru București – Sala Studio (CONCURS TEATRU SCURT)

· 19.00 – HAI IU IU, NU HEY YOU YOU (Maria Tănase remix), un concept de Radu Afrim, spectacol produs de UNITER, București – Sala Mare (INVITAT)

· 21.00 – OMUL CU CHITARA, de Jon Fosse, regia artistică Mihai Măniuțiu – Teatrul Municipal Turda – Casa de Cultură a Sindicatelor (CONCURS TEATRU SCURT)

· 21.00 – BLACKBIRD, Teatrul UNTEATRU, Bucureşti – Moszkva Caffe (FRINGE)

· 21.00 – IMPRO PATZAN SHOW, spectacol de teatru de improvizație – Shadows Club (FRINGE)

· 22.00 – LSD Theatre Show, de Christopher Durang, regia artistică Horia Suru – Asociaţia Culturală Doctor’s Studio, Bucureşti – Sala Arcadia (FRINGE)

· 23.00 – Întâlnire Teatrul Independent azi

Marți, 23 septembrie

· 17.00 – CINCI ORE CU MARIO, de Miguel Delibes, regia artistică Mariana Cămărășan, Teatrul ‘Unteatru’, București – Sala Arcadia (CONCURS TEATRU SCURT)

· 18.00 – SUB SEMNUL ÎNGERULUI, spectacol stradal de statui vivante, regia artistică Mihai Mălaimare – Universitatea Hyperion, București – Corso (ȘCOLI DE TEATRU)

· 19.00 – TARTUFFE SAU IMPOSTORUL, de Molière, direcția de scenă Victor Ioan Frunză – Teatrul Metropolis, București – Sala Mare (INVITAT)

· 20.00 – ELEVATOR, de Gabriel Pintiliei, regia artistică Dorin Boca – Teatrul Mignon, Bucureşti – Sala Studio (FRINGE)

· 21.00 – PROFU’ DE RELIGIE, de Mihaela Michailov, regia artistică Bobi Pricop – Teatrul Național ‘Marin Sorescu’ Craiova – Casa de Cultură a Sindicatelor (CONCURS TEATRU SCURT)

· 21.00 – DRAGOSTE, ÎN PATRU TABLOURI, de Lukas Bärfuss, regia artistică Daniel Vulcu – Teatrul Regina Maria, Oradea – Moara Răsărit (INVITAT)

· 21.00 – JOC ȘI CÂNTEC FĂRĂ FRONTIERE, Ansamblul Artistic Profesionist ‘Crișana’, Teatrul Regina Maria – Scena Mobilă (INVITAT)

· 21.00 – BARTENDER BLUES, după Mihai Ignat, regia artistică Eugen Gyemant – Godot Cafe Teatru, Bucureşti – Hanul cu Noroc (FRINGE)

Miercuri, 24 septembrie

· 12.00 – Lansare de carte – Zeno Fodor (Zeno Fodor – 80, Scrieri teatrale, Capriciu bizantin) – Foaier Loji

· 13.00 – CULORILE MUZICII, adaptare după Laurant van Weter, regia artistică Veronica și Cătălin Pătru – Universitatea ‘Lucian Blaga’, Sibiu – Sala Mare (ȘCOLI DE TEATRU)

· 17.00 – ÎN AFARA JOCULUI, de Sergi Belbel, regia artistică Ion-Ardeal Ieremia – Teatrul Național Timișoara – Sala Studio (CONCURS TEATRU SCURT)

· 19.00 – AMALIA RESPIRĂ ADÂNC, de Alina Nelega, regia artistică Tudor Lucanu – Teatrul Național ‘Lucian Blaga’ Cluj-Napoca – Moara Răsărit (CONCURS TEATRU SCURT)

· 19.00 – SYSTEM FAILURE, un concept de Louse Baduel și Leslie Mannès, o producție Asbl Hirschkuh și Les Brigittines, Belgia – Sala Mare (INVITAT)

· 19.00 – BECKMANN, adaptare după Wolfgang Borhcert, regia artistică Monica Bordeianu – Universitatea de Arte ‘George Enescu’, Iași – Sala Studio Arcadia (ȘCOLI DE TEATRU)

· 21.00 – TREI NOPȚI CU MADOX, de Matei Vișniec, regia artistică Radu Dinulescu – Teatrul Dramatic ‘Fani Tardini’ Galați – Sala Arcadia (CONCURS TEATRU SCURT)

· 21.00 – FAMILIA TÓT, de Örkény István, regia artistică Bocsárdi László – Teatrul Național ‘Marin Sorescu’, Craiova – Casa de Cultură a Sindicatelor (INVITAT)

· 21.00 – O NOAPTE CU EDITH PIAF!, de Jean Cocteau, regia artistică Iulian Gliţă – Asociaţia Culturală Macaia, Bucureşti – Hanul cu Noroc (FRINGE)

Joi, 25 septembrie

· 18.00 – Lansare revista de teatru Scena – Foaier Parter Teatru

· 19.00 – CANCUN, de Jordi Galcerán, regia artistică Theodor Cristian Popescu – Teatrul Regina Maria – Sala Mare (CONCURS TEATRU SCURT) – PREMIERĂ NAȚIONALĂ

· 20.00 – ACEEAŞI ZI DIN VIAŢA MEA, de Ana Nicolae, regia artistică Attila Bordás – Teatrul ‘Anton Pann’ Râmnicu Vâlcea – Sala Studio (FRINGE)

· 21.00 – PERPLEX, de Marius von Mayenburg, regia artistică Theodor Cristian Popescu – Teatrul Clasic ‘Ioan Slavici’ Arad – Casa de Cultură a Sindicatelor (CONCURS TEATRU SCURT)

· 21.00 – ÎN INIMA NOPȚII – EPISODUL HAMLET, un scenariu de Gavriil Pinte, cu inserții de George Banu și Monique Borie, regia artistică Gavriil Pinte – Teatrul Regina Maria, Oradea – Scena mobilă (CONCURS TEATRU SCURT) – AVANPREMIERĂ

· 21.00 – DACĂ ĂLA E CU AIA, AIA A LUI CU CINE-O FI?, de Mimi Brănescu, regia artistică Radu Nichifor – Spectacol independent, Brăila – Moszkva Caffe (FRINGE)

Vineri, 26 septembrie

· 12.00 – Conferință prof. univ. dr. George Banu – SUB SUPRAVEGHEREA NOPȚII – Foaier Loji

· 10.00 – ZÂNA ZORILOR, de Ioan Slavici, dramatizare de Ilinca Stihi, regia artistică Ilinca Stih – Teatrul Excelsior, București – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)

· 11.30 – PIATRA, de Marius von Mayenburg, regia artistică Theodor Cristian Popescu – UNIVERSITATEA DE ARTE din Târgu Mureș – Casa de Cultură a Sindicatelor (ȘCOLI DE TEATRU)

· 17.00 – ROLLING STRINGS, Asociația Puranima București – Corso

· 17.00 – CĂLIN (POVESTEA MODERNĂ), dramaturgie de Hannah Wolf și Horia Suru, inspirat din ‘Wunschkonzert’ de Franz Xaver Kroetz și din ‘Călin (file din poveste)’, de Mihai Eminescu, regia artistică Horia Suru – Teatrul Municipal ‘Bacovia’, Bacău – Sala Arcadia (CONCURS TEATRU SCURT)

· 18.00 – Lansare revista Teatrul AZI – Foaier Parter Teatru

· 19.00 – AIDA, de Giuseppe Verdi, regia artistică Horia Ballint – Spectacol produs de Asociația Culturală Opera VOX și Teatrul Regina Maria – Sala Mare (INVITAT)

· 20.00 – ROLLING STRINGS, Asociația Puranima București – Corso

· 21.00 – ÎN INIMA NOPȚII – EPISODUL HAMLET, un scenariu de Gavriil Pinte, cu inserții de George Banu și Monique Borie, regia artistică Gavriil Pinte – Teatrul Regina Maria, Oradea – Scena mobilă (CONCURS TEATRU SCURT) – PREMIERĂ

· 22.00 – CIRCUS MUNDI, regia artistică Ovidiu Mihăiţă, Auăleu Teatru, Timişoara – Corso (FRINGE)

Sâmbătă, 27 septembrie

· 11.00 – VIZITĂ și DOMNUL GOE, adaptare după I.L.Caragiale, regia artistică Lacrimioara Szlanko – Teatrul de Marionete Arad – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)

· 17.00 – ROLLING STRINGS, Asociația Puranima București – Corso

· 17.00 – TIPOGRAFIC MAJUSCUL, un spectacol de Gianina Cărbunariu – o coproducție dramAcum și Teatrul Odeon București – Casa de Cultură a Sindicatelor (CONCURS TEATRU SCURT)

· 17.00 – BUZUNARUL CU PÂINE, de Matei Vișniec, regia artistică Cristian Pepino – Compania Qui Peut, București – Sala Arcadia (INVITAT)

· 19.00 – PĂI… DESPRE CE VORBIM NOI AICI, DOMNULE?, de Cătălin Ștefănescu, adaptare după romanul ‘Moromeții’ de Marin Preda, regia artistică Alexandru Dabija – Teatrul Act București – Sala Mare (CONCURS TEATRU SCURT)

· 20.00 – ROLLING STRINGS, Asociația Puranima București – Corso

· 21.00 – ZIC ZAC, un spectacol de Andrea Gavriliu rezemată de Ștefan Lupu, spectacol independent București – Scena mobilă (CONCURS TEATRU SCURT)

· 21.00 – O NOAPTE FURTUNOASĂ, de Ion Luca Caragiale, regia artistică Ovidiu Mihăiţă, Auăleu Teatru, Timişoara – Bodega (FRINGE)

· 21.00 – GUNOIERUL, de Mimi Brănescu, regia artistică Sebastian Lupu, Teatrul Artemotion, Oradea – Hanul cu Noroc (FRINGE)

Duminică, 28 septembrie

  • 12.00 – Portret THEODOR CRISTIAN POPESCU – Foaier Loji
  • 11.00 – ALBĂ CA ZĂPADA, după Frații Grimm, regia artistică Decebal Marin – Teatrul Puck, Cluj-Napoca – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)
  • 17.00 – ROLLING STRINGS, Asociația Puranima București – Corso
  • 17.00 – PANICĂ (TREI BĂRBAȚI PE PUNCTUL DE-A CEDA PSIHIC), de Mika Myllyaho, regia artistică Theodor Cristian Popescu – Teatrul Nottara București – Casa de Cultură a Sindicatelor (CONCURS TEATRU SCURT)
  • 18.00 – TITANIC VALS, de Tudor Mușatescu, regia artistică Alexandru Dabija – Teatrul Odeon, București – Sala Mare (INVITAT)
  • 19.00 – EDITH PIAF & AGNES, un concept de Gajai Ágnes – Teatrul Szigligeti Szinház, Oradea – Sala Studio Arcadia (FRINGE)
  • 19.00 – TANȚA ȘI COSTEL, de Ion Băieșu, regia artistică Sebastian Lupu – Teatrul Artemotion – Crown Pub (FRINGE)
  • 20.00 – ROLLING STRINGS, Asociația Puranima București – Corso
  • 20.00 – VENUS ȘI ADONIS de William Shakespeare, regia artistică Ioana Petre – Teatrul Mignon , Bucureşti – Sala Studio (FRINGE)
  • 21.00 – LEONCE ȘI LENA, un scenariu de Mihai Măniuțiu și Ada Milea după Georg Büchner, regia artistică Mihai Măniuțiu – Teatrul Regina Maria, Oradea – Scena mobilă (INVITAT)