Federația engleză de fotbal condamnă manifestările rasiste de la Sofia

Federația engleză de fotbal cere o anchetă urgentă din partea UEFA, după manifestările rasiste ale suporterilor bulgari de la partida cu Anglia, din preliminariile Euro 2020.

Meciul de la Sofia, cîștigat de englezi cu 6-0, a fost întrerupt în două rînduri înainte de pauză, din cauza scandărilor rasiste.

Arbitrul croat Ivan Bebek nu a trimis însă echipele la vestiare, așa cum prevede regulamentul în astfel de situații. El a avut o discuție lungă cu oficialii celor două echipe iar prima repriză a fost prelungită cu 6 minute.

Nu este pentru prima oară cînd suporterii bulgari au astfel de manifestări – s-a întîmplat și la meciul cu Kosovo. Aseară ultrașii de la Sofia au făcut făcut salutul nazist și au desfășurat bannere pe care scria “fără respect”.

În urma acestui scandal, premierul bulgar Boiko Borisov a cerut demisia presedintelului federației bulgare de fotbal, Boris Mihailov.