FCSB şi CFR Cluj – victorii la finalul turului Ligii 1

FCSB a învins-o cu 4-0 în deplasare pe Sepsi OSK Sfântu Gheorghe şi a terminat pe locul al 2-lea turul sezonului regulat din campionat.

Florin Tănase a obţinut două penalty-uri în minutele 26 şi 31, dintre care pe primul l-a transformat tot el şi pe al 2-lea Gnohere. Al 3-lea gol a fost un autogol al lui Ghinga, în minutul 34, iar Daniel Benzar a trimis mingea la vinclu la colţul lung în minutul 74, după o acţiune a lui Denis Man. Şi Sepsi şi-a creat câteva ocazii mari, dintre care două ale lui Patrick Petre, urmărit din tribune de tatăl său, fostul mijlocaş dinamovist Florentin Petre.

Lidera Ligii 1 la finalul turului este CFR Cluj, care a învins-o tot duminică, pe teren propriu, cu 2-0, pe Juventus Colentina. Golurile ardelenilor au fost marcate de Păun în minutul 29 cu un şut de la marginea careului şi Culio în minutul 83 din penalty, după ce Nistor a fost faultat în careu de Sesar.

Runda a 13-a se va încheia luni seară, cu “derby-ul ilfovean” dintre FC Voluntari şi Concordia Chiajna, de la ora 20:30.