FCSB și Astra sunt în sferturile Cupei României

FCSB și Astra Giurgiu sunt ultimele două echipe care s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal.

“Roș-albaștrii” au învins-o lejer pe ACS Poli Timișoara, 3-0, deși Nicolae Dică a menajat mulți jucători.
Au marcat Harlem Gnohere în minutul 34 din penalty, Cătălin Golofca în minutul 56 și Daniel Benzar în prelungiri.
Poli și-a pierdut ambii fundași centrali: Cînu și Melinte, accidentați în prima repriză, apoi a jucat în 10 din minutul 81, când Andrei Artean a primit cartonaș roșu.

Tot joi seară, Astra, finalista ediției trecute a competiției, a trecut cu 2-0, după prelungiri, de echipa de ligă secundă Chindia Târgoviște, într-o partidă jucată la Giurgiu.

Au înscris Silviu Balaure în minutul 111 și Bogdan Chipirliu în minutul 115, după ce Anatole Abang, Alexandru Ioniță 2, Valentin Gheorghe, Romario Moise și Chipirliu au ratat mai multe ocazii mari de gol.

Meciurile din sferturile Cupei României sunt programate între 27 februarie și 1 martie, anul viitor.