FCSB şi ACS Poli sunt în optimile Cupei României

FCSB s-a calificat lejer în optimile Cupei României, după ce a învins-o cu 6-1 pe Sănătatea Cluj, echipă din liga a 3-a.

Nicolae Dică a folosit rezervele pe “Cluj Arena”, iar golurile bucureştenilor au fost marcate de Denis Man de două ori, Daniel Benzar, De Amorim, Achim şi Ianis Stoica – fiul fostului fostalist al “roş-albaştrilor”, Pompiliu Stoica. Ardelenii au înscris golul de onoare în ultimele minute prin Negru. Gazdele au jucat în 10 din minutul 22, când Paul a primit cartonaş roşu pentru un henţ în careu.

Înaintea partidei de la Cluj, ACS Poli Timişoara a învins-o cu 1-0 pe concitadina ASU Politehnica, gol marcat de Abraw în minutul 52.

Miercuri s-a produs prima mare surpriză din 16-îmi. Deţinătoarea trofeului – FC Voluntari a fost eliminată de o echipa din a 2-a ligă: AFC Hermannstadt.

Formaţia din Sibiu a câştigat cu 1-0, după prelungiri, la finalul primelor 90 de minute scorul fiind “alb”, 0-0. Golul a fost marcat de Răzvan Dilbea în minutul 97.

Campioana Ligii 1, FC Viitorul s-a impus cu 4-2 la CSM Şcolar Reşiţa. Pentru echipa lui Gică Hagi, Ene a reuşit o “dublă”, alături de Măţan şi Ionuţ Vână.

ASA Târgu Mureş a cedat cu 4-0 la Unirea Slobozia, toate golurile fiind marcate de Nelu Bucă, până în minutul 25.

Tot miercuri, CS Afumaţi a trecut cu 5-2 de UTA Arad, Gaz Metan Mediaş a scos-o cu 2-1 pe Metaloglobus, Juventus Colentina a dispus tot cu 2-1 de Dacia Unirea Brăila, iar Chindia Târgovişte merge mai departe după 1-0 cu Academica Clinceni.

Deasemenea, Chiajna a fost eliminată de Astra Giurgiu, scor: 3-0.

Şaisprezecimile Cupei României se vor încheia joi, cu confruntările AFC Botoşani – CFR Cluj şi Aerostar Bacău – Dinamo.