FCSB s-a calificat în primăvara Europa League

Echipa lui Nicolae Dică a remizat 1-1 cu Happoel Beer Sheva pe Arena Națională.
Florinel Coman a deschis scorul în minutul 31 când a profitat de o gafă a defensivei adverse. Israelienii au egalat după numai 7 minute și până la final nu s-a mai înscris. Arbitrii nu au văzut un henț clar comis de Elo pe linia porții, în debutul reprizei secunde, și i-au privat pe roș-albaștri de un penalty. De menționat și că Denis Alibec a revenit în primul unsprezece al FCSB dar nu a făcut un meci bun și a fost huiduit de fani când i-a lăsat locul lui Gnohere în minutul 70. Alibec a izbucnit în plâns pe banca de rezerve. În tribune au fost aproximativ 27 000 de spectatori.
În celălalt meci din grupă, Viktoria Plzen a trecutcu 4-1 de Lugano. FCSB este lideră, cu 4 puncte avans față de cehi și nu mai poate pierde locul al doilea astfel că va juca în șaisprezecimile de finală.