FCSB – Lugano: 1-2 în Europa League

Vicecampioana României, FCSB a fost invinsă pe Arena Națională de FC Lugano, scor 2-1 și a terminat pe locul al 2-lea în Grupa G a Europa League.

Roș-albaștrii au început slab, iar oaspeții punctat de două ori în prima jumătate de oră, prin Daprela în minutul 3 și Vecsei în minutul 3, iar după pauză Nicolae Dică l-a trimis pe gazon pe golgeterul Harlem Gnohere, care a redus diferența în minutul 60 cu un șut deviat.

FCSB era mare favorită la câștigarea grupei și își asigurase calificarea în 16-imile de finală cu două etape înainte de final, însă grupa câștigat-o Viktoria Plzen, care s-a impus tot joi seară la Hapoel Beer Sheva, cu 2-0.

Tragerea la sorți a fazei următoare va avea loc luni după prânz, iar gruparea roș-albastră ar putea avea parte de adversare dificile, ca Arsenal Londra, AC Milan, Lazio Roma sau Villareal.