FCSB – FC Viitorul: 2-0 în Liga 1

Vicecampioana FCSB a câștigat cu 2-0 derby-ul cu FC Vitorul, în etapa a 19-a a Ligii 1. În meciul jucat la Pitești, golurile au fost marcate de Florin Tănase, după un penalty executat de Coman în minutul 41 și Filip cu un șut din mijlocul careului, în minutul 76.

Amintim, partida ar fi trebuit să se joace duminică seară, dar s-a amânat cu 24 de ore din cauza ceții. FCSB a micșorat la 3 puncte distanța față de lidera CFR Cluj, care a remizat, 2-2 cu Gaz Metan Mediaș.

La aceiași oră cu meciul de la Pitești s-a jucat și partida Universitatea Craiova – FC Voluntari, câștigată de olteni cu 3-1. Pentru gruparea din Bănie au înscris Koljic, Mitriță și Nuno Rocha, după ce ilfoveni deschiseseră scorul prin Gadze.

În fine, tot luni, FC Botoșani a învins-o în deplasare pe Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, cu 1-0. Golul a fost reușit de Golofca, în minutul 33.

Sepsi a pierdut locul de play-off, căzând pe poziția a 7-a. În schimb, FC Botoșani a reintrat în lupta pentru play-off, urcând pe treapta a 9-a.