FCSB – Dinamo: 3-3

FCSB și Dinamo au terminat la egalitate, 3-3, derby-ul Ligii 1, jucat aseară pe Arena Natională, în etapa a 2-a.

Scorul a fost deschis de roș-albaștrii, în minutul 10, când Harlem Gnohere a fost lăsat liber și a trimis în plasă de la 11 metri. Primul gol egalizator al dinamoviștilor a venit în prelungirile primei de la Mircea Axente.

În minutul 55, Florinel Coman, intrat la pauză în locul lui Teixeira, a executat un corner, mingea a căzut lângă bară, l-a lovit în picior pe portarul Penedo și a intrat în poartă.

Dinamo a egalat iar minutul 61, când Dan Nistor a șutat bine de la circa 12 metri, FCSB a revenit din nou în avantaj în minutul 69 prin “dubla” lui Florinel Coman, iar tabela a închis-o în minutul 89 Mihai Popescu, cu capul, de la marginea careului mic.

Dinamo putea chiar să câștige în prelungiri, dar șutul lui Nistor de la 20 de metri a trecut razant peste poarta lui Bălgrădean.

Tot ieri s-a produs și o mare surpriză în Liga 1: Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a învins-o acasă, cu 1-0, pe Universitatea Craiova.

Golul a fost marcat de Birahima Tandia în 61, iar oltenii rămân fără victorie, după ce în prima rundă au remizat, 0-0 cu Poli Iași.