FCSB avansează în Europa League, iar FC Viitorul a fost eliminată

Doar FCSB va continua în preliminariile Europa League, după ce a trecut lejer de Rudar Velenje, cu 6-0 scor general.

Vicecampioana României a câștigat cu 2-0 prima manșă în deplasare, iar aseară pe Arena Națională s-a impus cu 4-0. Primul gol a fost marcat în minutul 22, din penalty. Domagoj Muic l-a faultat în careu pe Mihai Bălașa, iar Florin Tănase a transformat lovitura de la 11 metri.

FCSB a mai înscris de două ori în partea secundă, prin Moruțan în minutul 49 și Florinel Coman în minutul 68, iar Daniel Benzar a punctat în prelungiri.

FC Viitorul a cedat cu 1-3 în Olanda, la Vitesse Arnhem, cu care remizase: 2-2 acasă.

Gazdele au deschis scorul în minutul 23 prin Clarke-Salter și Linssen a mărit avantajul în minutul 48.

Drăguș a redus diferența în minutul 50, însă olandezii au punctat pentru 3-1 în minutul 77, când Beerens a interceptat o minge trimisă neglijent cu capul spre propria poartă de Mladen și a lobat-o peste portarul Cojocaru.

Vitesse Arnhem o va întâlni acum pe FC Basel, eliminată din preliminariile Ligii Campionilor de echipa antrenată de Răzvan Lucescu, PAOK Salonic.

Să mai spunem și că CFR Cluj și-a aflat adversara din turul al 3-lea preliminar al Europa League. Armenii de la Alaskert au trecut de Sutjeska Niksic din Muntenegru și vor întâlni campioana României.

Alaskert a remizat “alb”, 0-0 în returul de la Erevan, după ce caștigase prima manșă cu 1-0.

Amintim, CFR a fost eliminată de suedezii de la Malmo în turul al 2-lea preliminar al Ligii Campionilor, după 0-1 acasă și 1-1 în deplasare.