FC Viitorul – Poli Iași: 1-0 în Liga 1

FC Viitorul a urcat pe locul al 2-lea în Liga 1, la un punct de lidera Steaua, după ce a învins-o cu 1-0 acasă pe CSM Poli Iași, în etapa a 18-a. Golul a fost marcat de Nimely în minutul 73. Gabi Iancu a trimis și el mingea în bara transversală dintr-o lovitură liberă, apoi balonul a căzut dincolo de linia porții, însă arbitrii nu au văzut. La final, ieșenii au recunoscut că echipa lui Gică Hagi trebuia să aibă în cont încă un gol la acea fază. CSM Poli Iași rămâne pe locul al 11-lea cu doar 16 puncte.

Tot marți, ASA Târgu Mureș a învins-o cu 2-1 în deplasare pe Concordia Chiajna. Mureșenii au deschis scorul prin Ciolacu în minutul 86, Ciobanu a egalat în minutul 90 și victoria a adus-o Matei în prelungiri. Ilfovenii au ratat însă un penalty în minutul 61, prin Cristescu. ASA revine pe penultimul loc, cu 6 puncte, iar Chiajna este imediat deasupra, cu locul al 12-lea, cu 16 puncte. Amintim, mureșenii au început sezonul cu o penalizare din cauza problemelor financiare.