FC Viitorul – Astra: 1-1 în Liga 1

Campioana României, FC Viitorul Constanța a terminat la egalitate, 1-1 pe teren propriu cu Astra Giurgiu, în etapa a 23-a a Ligii 1, prima din acest an.

Giurgiuvenii au deschis scorul prin noua achiziție Florentin Matei, în minutul 10 din penalty, după un fault comis asupra lui de portarul Valentin Cojocaru.

Aurelian Chițu a egalat la finalul primei părți și tot el a ratat două ocazii singur cu portarul Plamen Iliev. Deasemenea, Ianis Hagi a trimis mingea în bară din lovitură liberă, în minutul 43.

FC Viitorul are doar o victorie în ultimele 6 runde, bifând 3 remize și două înfrângeri, iar Astra venea după două victorii la rând.

Tot vineri, în debutul etapei, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a învins-o cu 1-0 acasă pe ACS Poli Timișoara, gol marcat de veteranul Attila Hadnagy, din minutul 87.

Bănățenii au rămas cu 26 de puncte și se află pe locul al 9-lea, iar Sepsi a adunat 18 puncte și a urcat deocamdată o poziție, până pe treapta a 12-a.