FC Sevilla – Fiorentina 3-0

între timp, Napoli nu a reușit să treacă de Dnepr, 1-1, în prima manșa a semifinalelor Europa League.

În Spania, pe terenul deținătoarei trofeului, Fiorentina a avut posesia și mai multe ocazii. În schimb, Sevilla a marcat la 3 din cele 4 șuturi trimise pe spațiul porții adverse. A fost 1-0 la pauză. Aleix Vidal a reușit o dublă iar Gameiro a marcat o dată. Ciprian Tătărusanu s-a aflat pe banca de rezerve a Fiorentinei.

Napoli a dat peste un portar în zi de grație – Boyko a făcut minuni, mai ales în fața lui Gonzalo Higuain. Totuși, David Lopez a reușit să deschidă scorul pentru gazde în debutul reprizei secunde. Dnepr a egalat în minutul 81 când Selezniov, intrat de câteva momente pe teren, a marcat dintr-o poziție de ofside, nesemnalizată însă de arbitrii.

Meciurile retur ale semifinalelor Europa League se vor juca săptămâna viitoare.