FC Sevilla a câștigat Europa League

FC Sevilla și-a păstrat trofeul Europa League, după ce a învins-o cu 3-1 pe FC Liverpool în finala jucată miercuri la Basel.

Englezii au deschis scorul în minutul 35 prin Sturridge, spaniolii au egalat imediat după pauză prin Gameiro, iar căpitanul Coke s-a remarcat apoi cu o „dubla” în minutele 64 și 70. Ultimul gol a fost contestat de cei de la Liverpool, după ce tușierul a semnalizat offside iar centralul l-a ignorat și a validat reușita.

FC Sevilla și-a asigurat acum prezența și în următoarea ediție a Ligii Campionilor, unde nu ar fi ajuns prin locul ocupat în Primera Division.

Acest trofeu Europa League este al 5-lea câștigat de formația iberică în ultimii 10 ani și al 3-lea consecutiv – performanță care nu s-a mai realizat de 40 de ani în fotbalul mondial.