FC Porto si Real Madrid, calificate in sferturile Ligii Campionilor

Real Madrid si Schalke 04 au facut spectacol pe Santiago Bernabeu in mansa secunda a optimilor Ligii Campionilor.

Formatia germana a castigat cu 4-3 dar spaniolii merg in sferturi datorita victoriei cu 2-0 din tur. Schalke a condus de doua ori in prima repriza de aseara dar de fiecare data a egalat Cristiano Ronaldo, ajuns la 78 de goluri in competitiile continentale, un nou record.

In repriza secunda Benzema a facut 3-2, dar nemtii au continuat sa inscrie si madrilenii au avut mari emotii in finalul confruntarii dupa ce Huntelaar a facut 4-3 in minutul 84.

Amintim, Real Madrid a cedat in weekend si primul loc din Primera Division iar Carlo Ancelotti declara la conferinta de presa de luni ca echipa este in criza si ca in mod normal ar trebui sa schimbe toti titularii in frunte cu Benzema si Ronaldo, care aveau sa fie marcatorii de aseara.

In celalalt meci jucat aseara, FC Porto a trecut fara probleme de FC Basel, 4-0, dupa ce in tur a fost 1-1. Brahimi a deschis repede scorul, in minutul14, iar portughezii au controlat apoi partida si au marcat goluri superbe, toate cu suturi din afara careului.

Diseara se joaca alte doua optimi ale Ligii Campionilor: Bayern Munchen – Sahtior Donetsk, in tur 0-0 si Chelsea – Paris Saint Germain care incepe de la scorul de 1-1.