FC Liverpool și Tottenham sunt în semifinalele Ligii Campionilor

Tottenham Hotspur și FC Liverpool sunt ultimele două echipe calificate în semifinalele Champions League.

Tottenham a pierdut returul cu Manchester City, 3-4, dar merge mai departe fiindcă a câștigat cu 1-0 meciul tur.

Liverpool a trecut de Porto și în deplasare, cu 4-1, după ce s-a impus și acasă cu 2-0.

La Manchester, primele 5 goluri s-au marcat în primele 21 de minute.

Sterling a deschis scorul în minutul 4, apoi sud-coreeanul Son a marcat o “dublă”, Bernardo Silva a restabilt egalitatea și Sterling a mai înscris odată pentru 3-2. Sergio Aguero a făcut 4-2, iar Llorente a punctat în minutul 74, aducând calificarea lui Spurs.

În al 3-lea minut al prelungirilor, Sterling a trimis din nou mingea în plasă, dar arbitrul a anulat golul după ce a consultat sistemul VAR.

La Porto, FC Liverpool s-a imps lejer, prin golurile marcate de Mane, Salah, Firmino și Van Dijk, în timp ce onoarea lusitanilor a fost salvată de Militao.

În semifinalele Ligii Campionilor, Ajax Amsterdam o vă întâlni pe Totrenham și FC Liverpool pe FC Barcelona.