FC Liverpool și Paris Saint-Germain, învinse în optimile Ligii Campionilor

Două dintre favoritele la câștigarea Champions League, FC Liverpool și Paris St. Germain au debutat cu înfrângeri în faza optimilor.

Englezii, deținători ai trofeului, au fost învinși cu 1-0 în deplasare la Atletico Madrid. Golul a fost marcat încă din minutul 4, de Saul Niguez.

Deși a avut pe teren toate vedetele, FC Liverpool nu a bifat niciun șut pe spațiul porții în toată partida.

PSG a cedat în deplasare, 1-2 în fața Borussiei Dortmund, la care a strălucit din nou marea revelație a sezonului – norvegianul de 19 ani Erling Braut Haaland.

Atacantul scandinav a marcat din nou de două ori, în minutele 69 și 77, și a ajuns la performanța de a înscrie 10 goluri în 7 meciuri, la debutul pentru gruparea germană.

Golul de onoare al parizienilor l-a reușit brazilianul Neymar, în minutul 75, din pasa lui Mbappe.

Miercuri se vor juca alte două meciuri: Atalanta – Valencia și Tottenham – RB Leipzig, iar celelalte 4 partide din turul optimilor Ligii Campionilor sunt programate săptămâna viitoare.