FC Liverpool, în finala Ligii Campionilor, după 4-0 cu FC Barcelona | VIDEO

FC Liverpool s-a calificat neaşteptat în finala Ligii Campionilor la fotbal, marţi seara, după ce a învins-o pe FC Barcelona cu un 4-0 de senzație, pe Anfield Stadium, în manşa secundă a semifinalelor.

”Cormoranii” au reuşit ceea ce părea imposibil, să întoarcă rezultatul din tur, când Barca s-a impus cu 3-0, notează Agerpres.

Deşi nu aveau două piese de bază în ofensivă, atacanţii Roberto Firmino şi Mohamed Salah, Liverpool a câştigat cu 4-0, prin ”dublele” semnate de doi ”eroi” puţin scontaţi, belgianul Divock Origi (7, 79) şi olandezul Georginio Wijnaldum (54, 56), inspirat introdus la pauză.

FC Liverpool a început în forţă şi a deschis scorul rapid, prin Origi (7), dar şi-a creat şi alte ocazii, prin Shaqiri şi Robertson, păstrând o presiune constantă pe poarta apărată de ter Stegen.

Barca a avut câteva şanse de a ”ucide” meciul, dar portarul Alisson s-a opus în faţa lui Messi (14), Coutinho (18) şi Jordi Alba (45+4).

FC Liverpool, care l-a blocat eficient pe Lionel Messi, a ratat desprindere în debutul reprizei secunde, prin van Dijk (51), iar la diferenţă de câteva secunde fostul său atacant Luis Suarez a fost blocat la poarta cealaltă de Alisson.

Olandezul Wijnaldum a ieşit la rampă prin două goluri în decurs de trei minute (54, 56), sancţionând o apărare catalană statică, fără simţ de anticipaţie. Messi, la una dintre puţinele sale finalizări, a fost blocat şi el de portarul brazilian (68)

FC Barcelona a arătat în continuare anesteziată şi nu a reuşit să facă decât un joc de posesie fără viitor. Catalanii au mai fost surprinşi încă o dată, în min. 79, nepermis, la o lovitură de colţ executată rapid de Alexander-Arnold, Origi finalizând simplu din mijlocul unui careu liber.

Liverpool va juca pe 1 iunie, la Madrid, pe Wanda Metropoliano, în finala Champions League cu învingătoarea dintre Tottenham Hotspur şi Ajax. ”Lăncierii” au câştigat cu 1-0 în tur, la Londra.

Barcelona părăseşte competiţia la fel ca anul trecut, când a fost eliminată în sferturi de AS Roma, după 4-1 şi 0-3.

Liverpool va juca finala pentru al doilea an consecutiv, după ce anul trecut a fost învinsă de Real Madrid cu 3-1, la Kiev.