FC Liverpool este în finala Ligii Campionilor

FC Liverpool s-a calificat în finala Champions League, chiar dacă a pierdut cu 4-2 pe Stadio Olimpico returul cu AS Roma, în manșa a 2-a a semifinalelor.

Englezii merg în ultimul act după ce au câștigat cu 5-2 pe teren propriu.

“Cormoranii” au deschis scorul prin Sadio Mane în minutul 9, dar italienii au egalat prin autogolul lui James Milner în minutul 15. Georginio Wijnaldum a punctat și el în minutul 26 și i-a adus din nou pe britanici în avantaj, dar ”giallorossi” au restabilit iar echilibrul după pauză, prin bosniacul Edin Dzeko, pentru ca belgianul Radja Nainggolan să aducă victoria echipei din Roma, printr-o dublă pe final, în minutele 86 și 93, a doua oară din penalty.

AS Roma a primit gol pentru prima dată în ultimele 5 meciuri de pe teren propriu în Liga Campionilor, iar FC Liverpool a bifat prima înfrângere din actuala ediție.

În finala programată la 26 mai la Kiev, FC Liverpool o va întâlni pe Real Madrid, deținătoarea trofeului, care a eliminat-o pe Bayern Munchen, după 2-1 și 2-2 în semifinale.